Yatırım yapmaya başla!

30 Yaşın Altındaki İngilizlerin Eğlence Harcamaları Azalırken, Daha Yaşlıların Arttı!

Yapılan yeni bir araştırma, genç İngilizlerin konut maliyetleri arttıkça kıyafetlere, otellere ve restoranlara daha az harcama yaptıklarını gösterdi.
30 Yaşın Altındaki İngilizlerin Eğlence Harcamaları Azalırken, Daha Yaşlıların Arttı!

İngiltere merkezli düşünce kuruluşu Thursday Resolution Foundation tarafından yayınlanan bir araştırma, 30 yaşın altındaki İngilizlerin eğlence için 2001 yılına kıyasla daha az para harcadıklarını gösterdi.

Buna göre genç erişkinlerin, asıl gerekli şey dışındaki harcamaları 2001-2018 yılları arasında yüzde 7 oranında az aldı. Bu arada 50 ila 64 yaşındakilerin eğlence harcamaları yüzde 11, 65 yaş üstündekilerin eğlence harcamaları ise yüzde 37 oranında arttı.

Raporda analiz edilen harcama verilerinin, 1957’den bu yana İngilizlerin harcama alışkanlıklarını kaydeden Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi’nin araştırmasından alındığı aktarıldı.

30 Yaşın Altındaki İngilizlerin Eğlence Daha Az Harcıyor Veriler, 18-29 yaş arasındaki gençlerin eğlence, kültür, restoran ve oteller için 65 yaş üstündekilerden daha az harcama yaptığını gösterirken bu nesiller arasındaki yaşam tarzı değişimini ve satın alma gücü farklarını yansıttı. Nitekim 2001 yılında, 30 yaşın altındaki yetişkinler bunlar için 65 yaşın üzerindeki insanlardan yüzde 23 daha fazla harcama yapıyorlardı. 18-29 yaş arasındakilerin ortalama zorunlu olmayan harcamaları 2016-2018 arasında %1 düşerken, genç erişkinler eğlenceye 2018’de 2001’dekine kıyasla çok daha az harcama yaptı.

Raporun yazarları, insanların harcamalarındaki bu değişikliklerin genel olarak 21. yüzyıldaki isteğe bağlı harcamalarda kısıntılarına işaret ettiğini öne sürdü.

İngiltere Dışında ABD Gençler Daha Az Harcama YapıyorRaporda nesiller arasındaki ev sahipliği farklılıklarına da değinilirken İngiltere’deki genç yetişkinler arasındaki ev sahipliğinin 1980’lerin sonlarına dayanan bir düşüşten daha yeni iyileşmeye başladığı ancak yüksek ev fiyatlarının genç nesilleri hala belirsizliğe sürüklediği dile getirildi.

Genç hane halkının ev sahipliği oranlarının 2016’daki yüzde 7,9’dan 2018’de yüzde 9,2’ye yükseldiği yine de bu küçük artışın X ve Y kuşağı için ev sahipliği konusundaki zorluğun sona ermesi
olarak görülmemesi gerektiği vurgulandı. Tüm bunların yanında, azalan harcamanın yalnızca İngiltere’deki gençler için bir sorun olmadığı, ABD’de de benzer durumun yaşandığı belirtildi.

Geçen yılın sonunda FED tarafından yapılan bir çalışmada, Amerikalı y kuşağının, daha az paraya sahip oldukları için yaşlılardan daha az harcama yaptıkları söylenmişti. Mayıs ayında Charles Schwab tarafından yayınlanan araştırma da ABD’deki y kuşağının yaklaşık üçte ikisinin maaşıyla ancak geçimini sağlayabildiğini ve yalnızca yüzde 38’inin finansal olarak istikrarlı hissettiğini söylediğini göstermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum