Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

30 Kasım’da Üretimin Sınırlanacağı Beklentisi ile Petrol, Yükselişe Geçti

Petrol fiyatları, OPEC toplantısında petrol üretiminin sınırlanacağına yönelik anlaşmanın sağlanacağı beklentisine paralel olarak yükselişe geçti.
30 Kasım’da Üretimin Sınırlanacağı Beklentisi ile Petrol, Yükselişe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol piyasasında tüm gözler, 30 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek olan Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği’nin (OPEC) toplantısına döndü. Toplantıda, petrol üretiminin sınırlanacağına yönelik beklentilerin artmasına bağlı olarak petrol fiyatları, yükselişe geçti. Ocak vadeli petrol kontratları, New York’ta yüzde 1.2 oranında önemli bir sıçrayış gerçekleştirdi. Hatırlanacağı üzere dünkü işlemlerde kontratlar, yüzde 2.9 oranında değer kazanmıştı.

Melbourne’de IG Ltd. Piyasa Stratejisti Evan Lucas, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Lucas yaptığı açıklamada; 30 Kasım tarihinde gerçekleşecek toplantıda üretimi sınırlama konusunda anlaşılması üzerine, petrol fiyatlarının 50 dolar seviyesine doğru yükseleceğini söyledi. Tüm üye ülkeleri bağlamayan, sözel bir anlaşmanın olması halinde Lucas, piyasanın pozitif yönde etkileneceğini dile getirdi. Lucas, yükselişin ardından yeniden 45 dolar civarına gerilemesinin muhtemel olduğunu da ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyle;

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, haftanın ilk işlem gününde 57 sent değer kazandı ve varil başına 48.81 dolar seviyesine yükseldi. Ancak günün ilerleyen saatlerinde WTI, varil başına 48.73 dolar seviyesinde dengelendi. Dünkü işlemlerde ise WTI, 1.80 dolar değer kazanmış ve varil başına 47.49 dolar seviyesine tırmanmıştı. Böylelikle WTI, 28 Ekim tarihinden bu yana en yüksek günlük değerini elde etmişti.

Ocak vadeli Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, haftanın ilk işlem gününde 55 sent yani yüzde 1.1 oranında değer kazandı ve varil başına, 49.45 dolar seviyesine yükseldi. ­Pazartesi günkü işlemlerde ise 2.04 dolar ya da yüzde 4.4 oranında değer kazanmış ve varil başına 48.90 dolara tırmanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar