Paylaşım

3. Havalimanı için Finansmanlar İmzalandı


 

İstanbul'da yapılacak olan 3. Havalimanı Proje Finansmanı imza töreni yapıldı. İlk aşama için toplamda 4,6 milyar Euro kredi sağlanan projenin imza törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu katıldı.

İstanbul’un 3. Havalimanı Proje Finansmanı imza töreni Çırağan Sarayı’nda yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törende proje hakkında bazı bilgiler verdi. Erdoğan, havalimanı ihalesinin 3 Mayıs 2013’te yapıldığını, temellerinin ise 7 Haziran 2014’te atıldığını söyledi. Proje için toplamda 4,6 milyar Euro kredi finansmanı sağlandığını belirten Erdoğan; bunun 3,5 milyar Euro’sunun kamu bankalarından, 1,1 milyar Euro’sunun ise özel bankalar tarafından temin edildiğini söyledi.

Bu projeyi Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 hedefleri ve 2053 vizyonuna ulaşma konusunda en önde gelen yatırımlarından biri olarak değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti;

“Kasım 2002’de göreve geldiğimizde Sabiha Gökçen sıfırdı, herhangi bir uçuş söz konusu değildi. İstanbul bugünle mukayese edilemeyecek kadar geri plandaydı. Bunu ele almak ve bu hareketliliği kazandırmak suretiyle, Sabiha Gökçen artık ihtiyaca cevap veremez hale geldi. Yeni pist yapımıyla ilgili adımlar atıldı. Aynı şekilde İstanbul ihtiyaca cevap veremez hale geldi, orada ilave pist yatırımlarına gidildi,” dedi.

Tüm bunların Türk Havacılık sisteminde rekabetin ne denli önemli olduğunu gösterdiğini söyleyen Tayyip Erdoğan, sabotaj, engelleme ve yavaşlatma girişimlerine rağmen bu günlere gelebildiklerini; projenin yapımında sorumluluk alan, elini taşın altına koyan, tüm müteahhitlik ve yüklenici firmalara başarılar dilediğini belirtti.

Projenin tüm aşamalarının tamamlanması halinde Türkiye’nin, özellikle İstanbul’un dünya trafiğinde artık küresel bir merkeze dönüşeceğini ifade eden Erdoğan; “İstanbul’un yeni havalimanı, Avrupa Yakası’nda Yeniköy ve Akpınar yerleşimleri arasında, Karadeniz sahil şeridinde yer alan yaklaşık 76,5 milyon metrekarelik bir alana yapılmaktadır. Bu alan birilerinin iddia ettiği gibi tesadüfen seçilmedi,” şeklinde konuştu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın