Yatırım yapmaya başla!

3 Günde 22 Milyon Dolarlık İhracat Gerçekleştiren Kuru İncir, Rekora Hazırlanıyor!

Kuru incirde dışa satım sezonunun henüz üçüncü günündeyken 22 milyon dolarlık bir ihracata imza atılırken, üreticiler bir rekor elde etmeye hazırlanıyor.
3 Günde 22 Milyon Dolarlık İhracat Gerçekleştiren Kuru İncir, Rekora Hazırlanıyor!

Bol miktarda üretilen ve bu nedenle dünyanın diğer ülkelerindeki kuru incir üretimini geride bırakan Türkiye’nin bu kapasitesi, dışa satımda yeni başarılar elde etmemizi sağlıyor. Kuru incirdeki dışa satım sezonunun ilk 3 gününde 22 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmesi, sezonun son derece verimli geçtiğine işaret ediyor.

Kuru incirin en fazla yetiştiği bölge olan Ege Bölgesi’nde ihracatçılar, bu sezon dışa satımda rekor kırmaya hazırlanıyor.  Ege İhracatçı Birlikleri’ne ait verilerden edinilen bilgiye göre incir üretimi denince akla ilk gelen şehirlerden biri olan Aydın ve çevre bölgelerinde üreticiler yakalanan başarıdan oldukça memnun görünüyor.

İncir üreticileri Ağustos ayındaki yoğun geçen hasat döneminin ardından 26 Eylül tarihinde kuru incir ihraç etmeye başladı.

İncir 26 Eylül'de İhracata BaşladıSöz konusu dışa satım faaliyetlerinin henüz üçüncü günündeyken 22 milyon dolarlık döviz girdisi elde edildiği kayıtlara geçti. 2018 yılının aynı döneminde Türkiye’nin kuru incir ihracatından 19 milyon dolar gelir elde edildiği göze alındığında, bu yıl dışa satımda önemli bir ivme yakaladı.

Bahsedilen dönemde 4 milyon 395 bin dolarlık kuru incir satımı Fransa’ya yapılırken, 4 milyon dolarlık Almanya’ya ev 3 milyon dolarlık ihracat da İtalya’ya yapıldı. Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, kuru incir ihracatındaki gelişmelerin oldukça hızlı yaşandığını söyledi.

Celep, başta Avrupa’daki tüketicilerin yeni sezon ürünlerine büyük rağbet gösterdiğini açıklarken, Uzak Doğu ülkelerinin de Türkiye’nin kuru incirini yemeye alıştığını belirtti.

Celep Rağbet Olduğunu AçıkladıUzak Doğu ülkelerinde yalnızca kuru incirde değil tüm kuru meyvelerde büyük bir başarı yakaladıklarını ve oradaki insanların yoğun şekilde kuru meyve tükettiğini belirtti.

Özellikle Çin’den kuru incire yoğun bir talep geldiğini açıklayan Celep, sezon başlangıcında buraya 500 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirildiğini ve gelecek dönemlerde bu rakamların daha da artacağını düşündüklerini belirtti. Ardından bu yıl kuru incir ihracatında rekor elde etmeyi hedeflediklerini belirtti.

Üretilen ürünün kalitesinin ve yakalanan verimin yüksek olduğunu açıklayan Celep, fazla üretim sebebiyle kuru incir fiyatlarının geçtiğimiz yıla göre düşük seyrettiğini bildirdi.

Üreticilerin mağdur olmaması için gerekenin yapılacağını söyledi ve bu kapsamda her türlü desteğin sağlanacağını ekledi.Celep, konuşmasının sonuna yaklaşırken sürdürülebilir bir pazarlama için sektör olarak her türlü faaliyete hazır olduklarını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum