Yatırım yapmaya başla!

3 Bin Tonu İhraç Edilecek İnegöl Kirazını İngiliz Kraliyet Ailesi Yiyecek

Ülkemizde Napolyon kirazı üretiminde başta gelen yerlerden olan Bursa’nın İnegöl ilçesi, bu yıl 3 bin tonluk kiraz ihracatı gerçekleştirecek. Bu kirazlar ayrıca İngiltere Kraliçesi’nin sofrasında da bulunacak.
3 Bin Tonu İhraç Edilecek İnegöl Kirazını İngiliz Kraliyet Ailesi Yiyecek

Bursa’nın İnegöl ilçesinin kırsal İsaören, Edebey, Çitli ve Dipsizgöl Mahalleleri’nde yetiştirilen Napolyon kirazının hasat zamanı geldi. 2019’da 3 bin ton kirazın İngiltere, Rusya, Almanya ve Ukrayna’ya ihracının gerçekleştirileceği öğrenildi. Bunun yanında oldukça lezzetli olan Napolyon kirazlarını İngiliz Kraliyet Ailesi de tadacak.

Diğer yandan Türkiye, 2019 yılında 200 milyon dolarlık kiraz ihracatı hedeflemişti. Üretimde verimi ve kaliteyi artırmayı planlayan ülkemiz, 2018 yılı sonunda 600 bin tonluk kiraz üretimiyle dünya birinciliği elde etmişti.

İhracatçı firma yetkilisi Mehmet Efe, İnegöl’e yaptığı ziyaret sırasında kirazların kalitesini inceledi. Efe, 15 yıldır İnegöl bölgesinden kiraz ve şeftali gibi muhtelif meyveleri alarak yurtdışına ihraç ettiklerini açıkladı.

Efe, “Bu bölgenin kaliteli olarak kiraz yaptığını bildiğimiz için tekrar bu sene de alıma geldik. Geçen sene yine firmamız İnegöl bölgesinden 800 ton civarında ürün aldı.” dedi.

Geçen Yıl Firma İnegöl Bölgesinden 800 Ton Civarında Ürün AldıFirma yetkilisi Efe ayrıca, kimyasal analizlerde şuan bir problem olmadığını belirtti. Boy problemi yaşamadıktan sonra bu bölgeden yine bin tonun üzerinden ürün almayı düşündüklerini dile getirdi. “Birkaç gün içerisinde alıma başlayacağız. Alımlarımız peşin, kantarda ödeme şeklinde.” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili açıklamalarını sürdüren Efe, “Herhangi bir kurumun davetiyle değil, biz şahıs ve firma olarak kendimiz İnegöl’e geldik. Burada tanıdığımız arkadaşlar yardımcı oluyor. İhracatı zaten kendi müşterilerimizle yapıyoruz. Kurumlar da bize kantarlarda yardımcı olurlarsa seviniriz. Avrupa ağırlıklı. Almanya, İngiltere, Hollanda’ya göndereceğiz. Kalite durumuna göre de Rusya tarafına da yapabiliriz. Şuan Türkiye genelinde fiyatlar 20 lira civarındaydı. Son 10-15 gündür fiyatlar düşme eğiliminde. Tüm bölgeler devreye girdi. Şu anda fiyatlarımız 10 lira civarında.” diyerek mevcut durum hakkında genel bilgi verdi.

İnegöl’den Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri ile Rusya ve Irak’a ihracat gerçekleştirildiğini bildiren Efe, toplamda 3 bin ton civarında kiraz ihraç edileceğinin tahmininde bulundu.

Toplamda Bin Ton Kiraz İhraç EdilecekBunlara ek olarak İnegöl’de kalitesine göre her pazara hitap edecek ürünün mevcut olduğunu aktaran Efe, yaptıkları analizlerde şuana kadar herhangi bir problemin yaşanmadığını açıkladı, kalite oranının ise iyi olduğunu vurguladı.

Diğer bir yandan İnegöl’e bağlı Edebey Mahallesi’nde kiraz üretimi yapan Mehmet Cengiz ise bu yılki kiraz fiyatlarından memnuniyet duyduğunu ifade etti.  Ardından, “Kiraz fiyatları geçen seneye göre şu an iyi. Geçen sene ürünü dalında bıraktık. Toplama maliyet 1,5-2 liraya denk geliyordu. Şuan iç piyasada ürünler 5,5-6 lira civarında Edebey’de açık pazarda satılıyor. İhracat kirazının fiyatı ise 10 lira. Zaten bu ürünü yaklaşık 8 liraya iç piyasa alabilir. İhracatla birlikte bu yıl üretici olarak bizler inşallah para kazanırız.” ifadelerine yer verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum