Yatırım yapmaya başla!

2Ç20’de Azalan Tüketici Güveni Konut Kredisi Talebini Düşürdü

TCMB, yılın ikinci çeyreğinde taşıt, konut, işletme ve bireysel kredi talebine ilişkin gelişmeleri ve üçüncü çeyreğe dair beklentileri paylaştı.
2Ç20’de Azalan Tüketici Güveni Konut Kredisi Talebini Düşürdü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2020’nin ikinci çeyreğine ilişkin banka kredileri eğilim anketi sonuçlarını yayımladı. Yapılan açıklamada söz konusu dönemde bankaların genel olarak yabancı para cinsinden açılan krediler hariç tüm işletme kredi türlerinde standartlarını gevşettiği bildirildi.

Söz konusu dönemde bankaların yurt içi ve yurt dışı fonlama koşullarının gevşediği görülürken, yılın üçüncü çeyreğinde de bu durumun devam edeceği öngörüldü.

Benzer şekilde önümüzdeki çeyreklik dönemde de yabancı para cinsinden açılan işletme kredileri hariç diğer işletme ve bireysel kredi türlerinde gevşemenin devam edeceği tahmin edildi.

2020’nin ikinci çeyreğinde konut ve diğer bireysel kredilere olan talepte düşüş oldu.
Konut Kredisi Talebi Azaldı
Kaynak: TCMB

Geride bıraktığımız çeyreklik dönemde bireysel, taşıt ve işletme kredilerinde artış olurken, konutta düşüş gerçekleşti. Kamu bankalarının konut kredisi faizlerini düşürmesinin ardından bu alandaki talebin önümüzdeki aylarda artması bekleniyor.

Taşıt kredilerindeki artışta piyasa iyimserliği etkili oldu. Öte yandan azalan tüketici güveni, harcamalar, diğer finansman kaynakları ve bireysel tasarruflar azalış yönünde etkiledi.

Konut kredisindeki duruma baktığımızda piyasaya ilişkin beklentiler artış yönünde etkilerken, tüketici güveni, konut dışı tüketici harcamaları, bireysel tasarruflar, diğer bankalardan alınan krediler ve diğer finansman kaynakları negatif yönde etkileyen faktörler oldu.

Kredileri Etkileyen Faktörler
Kaynak: TCMB

Taşıt kredilerinde tüketicilerin talep ettiği teminatlara ilişkin riskler standartları sıkılaştırıcı yönde etkiledi. Öte yandan konut tarafında standartları sıkılaştırıcı yönde herhangi bir faktör olmadığı aktarıldı.

Bu alanda bankalar arası rekabet, genel ekonomiye ve emlak piyasasına dair beklentilerin standartları gevşetici yönde etkilediği söylendi.

Genel tabloya bakıldığında işletmelere verilen kredilerde ortalama krediler ile daha riskli krediler üzerindeki kâr marjının azaltıldığı gözlendi. Bunun yanında kredi limitinin büyüklüğü, teminat ihtiyacı, vade, faiz dışında alınan ücret ve komisyonlar olmak üzere tüm koşul ve kuralların gevşetildiği belirtildi.

2020 yılının ikinci çeyreğinde bankaların yurt içine sağladığı fonlama koşulları gevşetildi.
Bankaların Fonlama Şartları
Kaynak: TCMB

Benzer şekilde yurt dışına fon sağlama konusunda da şartların gevşetildiği gözlendi. Yılın üçüncü çeyreğinde her iki durum için mevcut esnekliğin devam edeceği öngörüldü. Anket sonuçlarına göre yılın üçüncü çeyreği için yabancı para cinsinden açılan işletme kredileri hariç diğer işletme ve bireysel kredi türlerinde gevşemenin devam edeceği yönünde tahminde bulunuldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum