Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2Ç20 GSYİH’si Öncesinde ABD Ekonomisine Dair Endişeler Artıyor

Perşembe günü açıklanacak ABD ikinci çeyrek GSYİH'sine dair tahminler, dünyanın en büyük ekonomisine dair endişeleri artırdı. Yorumlar ve beklentiler şu şekilde;
2Ç20 GSYİH’si Öncesinde ABD Ekonomisine Dair Endişeler Artıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk çeyrekte yüzde 5 daralarak 2008’in dördüncü çeyreğinden bu yana keskin düşünü kaydeden ABD GSYİH’sinin ikinci çeyrekte muhtemelen rekor hızda küçüleceği söylendi. Covid-19 salgını ülkeyi kasıp kavururken ABD ekonomisinin Nisan-Haziran döneminde benzersiz bir düşüş açıklayacağı tahmin edildi.

Perşembe günü yayımlanacak ikinci çeyrek verisinin hemen öncesinde gelen yüzde 35’lik rekor düşüş tahmini, dünyanın en büyük ekonomisine dair endişeleri artırdı. Kongre Bütçe Ofisi de ABD ekonomisinin 2Ç20’de %37,7 daralacağını tahmin etmişti.

Eyaletler virüsün yayılmasını önlemek için restoranları, mağazaları, fabrikaları ve diğer işletmeleri kapatırken analistlere göre tüketici harcamaları, iş yatırımları, konut, ticaret ve devlet harcamaları dahil ekonominin her köşesi darbe aldı.

USA Today’in haberine göre Bank of the West baş ekonomisti Scott Anderson, ülke çapında sadece kötü rakamlar görüleceğini dile getirdi.
ABD İlk Çeyrek
Kaynak: Bureau of Economic Analysis

Bununla birlikte ülkenin şimdiye kadarki en dik resesyonunun en kısa süreli olması beklendiği, çünkü Mayıs ve Haziran aylarında iş büyümesi, tüketici harcamaları ve diğer kilit ölçütlerin hızla geri döndüğü aktarıldı.

Ancak Güney ve Batı’nın çoğundaki koronavirüs vakalarındaki ani artışlar, en az 20 eyaleti yeniden açma planlarını duraklatmaya veya geri almaya teşvik etti ki bu da yılın ikinci yarısında beklenen toparlanma beklentisini hafifletti. Bazı iktisatçılar, ülkenin artan risklerine atıfta bulunarak bu yılın sonrasında tekrar resesyona gireceğini öngörüyor. FED’in de bugün faiz oranını sıfıra yakın tutması bekleniyor.

Öte yandan Bloomberg ekonomistlerinin beklediği yüzde 35’lik düşüşten daha iyi ya da kötü gelebilecek 2Ç20 verisinin, ekonominin iyileşme uzunluğuna ışık tutacağı varsayılıyor.
ABD Koronavirüs 28 Temmuz
Kaynak: Worldometers

Barclays ekonomisti Jonathan Millar da bu duruma atıfta bulunarak; “Düşüşün büyüklüğü bize Covid öncesi seviyelere geri dönmek için ekonominin tırmanması gereken tepenin büyüklüğünü anlatacak” dedi. Ancak Anderson, rakamların çok büyük olduğuna işaret ederek bu nedenle önemli revizyonlara tabi tutulabileceğini belirtti.

Anderson tüketimde ise yüzde 36’lık düşüş beklediğini söyledi. Bu önemliydi çünkü tüketici harcamaları ekonomik faaliyetin yüzde 70’ini oluşturuyordu ve yarın açıklanacak ikinci çeyrek GSYİH’sindeki düşüşe büyük katkı yapacaktı.

Barclays Baş Ekonomisti Michael Gapen, Mayıs’ta yaptığı açıklamada ekonomi ikinci çeyrekte tüketici etkisiyle %40 daralabilir dedi.
ABD Tüketici Güven Temmuz
Kaynak: Investing

Üçüncü çeyreğe geçildiğinde tasarruf oranının düşmeye başlayacağını belirten Gapen, tüketicilerin temkinli kalmasını beklediklerinin üzerini çizdi.

Anderson, Kongre’nin başka bir 1,5 trilyon dolarlık teşvik paketini 2 trilyon dolara çıkardığı varsayımıyla ekonominin üçüncü çeyrekte %17,3 ve dördüncüde %4,9 büyüyeceğini tahmin etti.

Tarihi ikinci çeyrek düşüşünden sonra, bunun hala %4,8 düşüşle 1946’dan bu yana en büyük yıllık küçülmeye neden olacağı bildirildi. NABE raporu da ikinci çeyrekte en büyük düşüşüne ilerleyen ABD’nin 2020’de 1946’dan bu yana en sert daralmasını kaydedeceğini öngörmüştü. Ancak uzmanlara göre bu tahminin bile virüs dalgalanmaları ve eyaletlerin geri çekilmeleriyle tehdit altına girebileceği söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu