Yatırım yapmaya başla!

2019’un İkinci Çeyreğinde Japonya Ekonomisi %1.8’lik Büyüme ile Beklentileri Aştı!

Japonya, 2019 yılının ikinci çeyreğinde yıllıklandırılmış bazda %1.8 büyüyerek beklentileri fazlasıyla karşıladı.
2019’un İkinci Çeyreğinde Japonya Ekonomisi %1.8’lik Büyüme ile Beklentileri Aştı!

Bir süredir yavaşlayan ve dünyanın en büyük ekonomilerinden olan Japonya’nın yılın ikinci çeyreğine ilişkin büyüme verileri açıklandı. Buna göre ülkenin ekonomisi ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış bazda %1.8 büyüdü. Beklenenin üzerinde gelen bu büyüme rakamında, güçlü tüketici harcamaları ve düşen ihracatın iş yatırımı tarafından tolere edilmesi etkili oldu.

Ülkenin ekonomik büyümesi tüketici harcamalarından destek buldu ve son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bunun yanında devlet harcamaları da söz konusu büyümeyi destekledi. Ayrıca bu harcamalar yıllıklandırılmış GSYH’ya %0.7’lik katkı sağladı.

Verilere bakıldığında gayri safi yurt içi hasılanın yıllıklandırılmış bazda önceki üç aya göre %1.8 yükseldiği görüldü.

GSYH YükseldiEkonomistlerin medyan beklentisi GSYH’dan %0.5 artış idi. Fakat görüldüğü gibi açıklanan rakam beklentilerin üzerinde geldi. Diğer taraftan Japonya ekonomisi 2019 yılında ihracatın 7 ay üst üste gerilemiş olmasına rağmen büyümeyi devam ettirerek güçlü bir ekonomi olarak ayakta kalıyor.

Birçok ekonomist, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının şiddetinin artması ya da bitmemesi durumunda bundan Japonya ekonomisinin oldukça etkileneceğini düşünüyor.

Japonya Ekonomisi EtkilenecekSöz konusu durumun gerçekleşmesiyle bu yıl için Japonya ekonomisinde %0.7’lik daha yavaş bir büyüme olacağını öne sürüyorlar. Bunların dışında, küresel merkez bankalarının para politikasında genişlemeye yönelmesinin bir trend haline geldiği şu zamanlarda, Japonya Merkez Bankası (BOJ) politikasında bir değişiklik yapmayarak faiz indirmemişti.

Büyüme ve enflasyon rakamlarında ise düşüşe giden banka “bekle gör duruşu” sergilemişti. Beklenen o ki banka 2020 yılının ilkbaharına kadar faizleri oldukça düşük tutacak. Diğer taraftan ülkenin Başbakanı Shinzo Abe’nin ülke ekonomisini düzeltmek için daha çok para harcaması gerektiği iddiaları ortaya atılmıştı.

Kısa zaman önce bir devlet kurumunun yayımladığı Haziran tarihli bir emekli aylığı raporu, Japonya’da bulunan çok sayıda emekli vatandaşın yalnızca emekli maaşlarıyla geçinmesinin mümkün olmadığını öne sürmüştü.

Ülke ekonomisine yönelik yapılan bu eleştiri aslında Abe’yi ve onun hükümetini hedef alıyordu. Uzmanlar da emekli maaşlarının durumuna ve yavaşlayan ülke ekonomisine işaret etmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum