Yatırım yapmaya başla!

Ekonomistlere Göre 2Ç19’daki Büyümeyi Net İhracat ve Güçlü Tüketici Harcamaları Destekledi

İkinci çeyrek büyüme rakamlarını değerlendiren ekonomistler, net ihracattaki artışın ve iç tüketimdeki toparlanmanın olumlu katkıları olduğunu belirtti.
Ekonomistlere Göre 2Ç19’daki Büyümeyi Net İhracat ve Güçlü Tüketici Harcamaları Destekledi

Türkiye ekonomisi 2019 yılının ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %1,5 oranında daralırken, bir önceki çeyreğe göre %1,2 artış gösterdi. Bu oranlar ekonomistlerin beklediğinden daha iyi düzeyde gerçekleşti.

Sanayiciler üretimi destekleyici politikaların geliştirilmesi gerektiğini savunurken, ekonomistler beklenenden daha iyi gelen büyüme rakamlarını değerlendirdi.

İş Yatırım analistleri özel tüketim harcamalarındaki daralmanın yavaşlamasının büyüme rakamlarına olumlu yansıdığını belirtti.

İş Yatırım Büyüme YorumuKurum analistlerinin ekonomideki büyüme rakamlarını değerlendirdiği notta, net ihracattaki artışın ve iç tüketimde iyileşme olmasının etkilerinin görüldüğü bildirildi. İkinci yarıdan itibaren büyüme rakamlarının artıya geçeceğini öngören İş Yatırım, öncü göstergelerin bu yönde beklenti içerisine girmelerine sebep olduklarını ifade etti. Merkez Bankası’nın faiz indirimleri ve küresel risk iştahına bağlı olarak, 2019 yıl sonu toplam büyüme tahminlerini %0 olarak korudukları belirtildi.

Capital Economics de büyümenin tüketici harcamalarındaki canlanmanın etkisiyle toparlandığını belirten açıklamalarda bulundu.

Capital Economics Büyüme YorumuKurum tarafından hazırlanan notta; hanehalkı tüketim harcamalarının %3’e yükselerek 2017 yılının sonundan bu yana en iyi performansı gerçekleştirdiği belirtildi. Bu gelişmenin ise enflasyon rakamlarındaki toparlanma ve baskının azalması ile net gelirler tarafındaki sıkılaşmanın azalmasına bağlı olduğu aktarıldı.

İhracatın ithalata göre daha fazla gelmesinin net ticarete, onun da ekonomiye katkısı olduğu yorumlandı. İkinci çeyrek rakamlarının resesyondan dönüldüğünün bir ispatı olduğunu belirten ekonomistlerin, bu yıl için öngördüğü büyüme tahmini ise %0,8 olarak açıklandı.

Şekerbank tarafından yapılan değerlendirmede büyümeyi baskılayan belirsizliklerin azalmasıyla, ikinci yarıda artıya geçileceği yorumlandı.

Şekerbank Büyüme Yorumu2019 sonu için %1 seviyesinde büyüme olacağını öngören Şekerbank ekonomistleri, öncelikle büyüme dinamiklerini baskılayan belirsizliklerin üretici ve tüketici güven kanalıyla baskılanmaması gerektiğini söyledi. Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık’ın değerlendirmesine bakıldığında, yıl sonu büyüme tahmininde değişikliğe gidilmediği ve %0,2 oranında daralma göstereceği belirtildi.

Bu yılın nasıl bir tablo ile tamamlanacağını; finansal koşulların, bankacılık kredi hacmindeki artışın ve dış talep koşullarının belirleyeceği ifade edildi. Yıllık milli gelirin düşmeye devam ettiği, küresel çapta izlenen ekonomik yavaşlamanın aşağı yönlü riskleri canlı tuttuğu yorumlandı.

Büyüme rakamları hakkında değerlendirmede bulunan sanayi sektörü temsilcileri, üretim tarafında destekleyici uygulamaların devreye sokulması gerektiğini düşünüyor.

Üretim DesteklenmeliOrganize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü, son dönemde ülkenin en önemli konularından birisinin enerji fiyatları olduğunu ve maliyetlerdeki artış ile ciddi sıkıntıların yaşandığını söyledi.

Elektrik ve doğal gaz fiyatlarında artış olduğunu, Merkez Bankası’nın faiz oranlarında indirime gitmesiyle beklenen iyimser havanın henüz fiyatlara yansımadığını aktardı.  Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş ise enerji maliyetlerindeki artışın enflasyonla mücadele programına uymayan gelişmeler olduğunu söyledi.

Elektrik ve doğal gaz kullanan sektörlerin, sadece bu alandaki maliyetlerinin %10-20 arasında artış gösterdiğini, bu durumun da sanayicileri zora soktuğunu anlattı. Sanayicinin tek kurtuluşunun ihracat olarak görüldüğünü, bu nedenle de tabana yayılacak politikalar geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum