Yatırım yapmaya başla!

2Ç19’da 870.4 Milyon Liralık Bilanço Sağlayan TÜPRAŞ, Aracı Kurumlar Tarafından Değerlendirildi

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ.'nin (TÜPRAŞ) dün açıkladığı bilanço rakamları bugün bazı aracı kurumlar tarafından değerlendirmeye alındı.
2Ç19’da 870.4 Milyon Liralık Bilanço Sağlayan TÜPRAŞ, Aracı Kurumlar Tarafından Değerlendirildi

Türkiye’nin en büyük 500 şirketini belirleyen Fortune 500, kısa bir süre önce TÜPRAŞ’ı 2018 yılının en büyük şirketi ilan etmişti. Net satış gelirini 2017 yılına göre %64,1 artıran dev firma, 2018 yılında bu rakamı 88,5 milyar liraya taşımıştı.

Bu TÜPRAŞ’ın ilk liderliği değilken, Türkiye’deki en büyük 500 şirket sıralamasında ikinciliği Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. almıştı. Ardından ise Türk Hava Yolları geliyordu.

Dün 2019’un ilk yarısında 495 milyon liralık net kar elde ettiğini açıklayan TÜPRAŞ, yılın ikinci çeyreğindeki satış gelirini ise 24 milyar TL olarak bildirmişti.

2019'un İlk Yarısında 495 Milyon Liralık Net Kar Elde Etti2019’un ikinci çeyreğinde 870.4 milyon liralık net kar açıklayan firmanın bu rakamı, 588.8 milyon liralık beklentileri aşmıştı. Bununla birlikte yılın ilk yarısındaki satış geliri 495.3 milyon lira seviyesinde gerçekleşti. Bu verilerle büyümeyi sürdüren TÜPRAŞ’ın performansı Garanti, Ak ve İş Yatırım tarafından değerlendirildi.

Garanti Yatırım, beklentilerin üzerinde gelen rakamların hem operasyonel hem de operasyonel olmayan kalemler dolayısıyla gerçekleştiğini söyledi. Bununla birlikte net karın hisse etkisinin pozitif olacağını ekledi. Garanti’nin açıklamasında TÜPRAŞ’tan yılın ikinci çeyreğinde 732 milyon lira net kar beklendiği, fakat gelen rakamın bunun oldukça üzerinde olduğu ifadesi yer aldı.

Piyasa beklentisi olan 1,279 milyon lira FVAÖK’ün %11 üzerinde yani 1,425 milyon liralık FVAÖK açıklandığını söyleyen Garanti Yatırım, bunun yıllık %32 azalışa denk geldiğini belirtti.

Piyasa Beklentisinin %11 Üzerinde FVAÖK AçıklandıDeğerlendirmelerini sürdüren Garanti Yatırım, FVAÖK marjının da yılın ikinci çeyreğindeki dönemde 4.5 puan azalışla %5.9 seviyesinde gerçekleştiğini aktardı. Ayrıca bu çeyrekte 305 milyon liralık vergi geliri gerçekleşmesinde TÜPRAŞ vergi varlıklarının yeniden değerlenmesinin etkili olduğunu açıkladı. Kurum, net kar rakamlarının beklentileri aşmasını buna bağladı.

Ak Yatırım ise firmanın ikinci çeyrek net karına piyasaların olumlu tepki vereceğini öngörüyor. Bunun yanında TÜPRAŞ’tan 186 TL fiyat hedeflediklerini ve endeks üzerindeki getiri tavsiyelerinin korunduğuna işaret etti. Ak Yatırım ayrıca beklentiyi aşan faaliyet karı ile vergi gelirinin güçlü net kara destek olduğunu öne sürdü.

İş Yatırım ise yaptığı değerlendirmede 2019 ve 2020 yılları için öngörülen rakamların üzerinden geçeceklerini bildirirken, hisse için AL önerisinin korunduğuna vurgu yaptı. Ayrıca IMO düzenlemesinin olumlu etkilerinden önce Temmuz’da ürün marjlarındaki iyileşme, ham petrol fiyat farklarındaki genişleme ve şirketin marj beklentilerini koruması gibi etkenlerin olumlu etki yarattığını söyledi.

TÜPRAŞ Kurumsal İletişim Müdürlüğü ise açıklanan net kar verilerinden sonra, kurumun Türkiye’nin akaryakıt ihtiyacının karşılanmasındaki sorumluluğunu bu yılın ilk yarısında da başarıyla gerçekleştirdiğini belirtti. Lider sanayi kuruluşu TÜPRAŞ, faaliyetlerini güçlü politikalarıyla destekleyerek yeni başarılara imza atıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum