Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

26 Yıl Aradan Sonra İlk Kez Kabuklu Kırmızı Mercimek Alımı Yapılacak

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından, 26 yıl aradan sonra ilk kez kabuklu kırmızı mercimek alımı yapılmasına karar verildi. Kırmızı mercimeğin alım fiyatı ise ton başına 2500 lira olarak biliniyor.
26 Yıl Aradan Sonra İlk Kez Kabuklu Kırmızı Mercimek Alımı Yapılacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından, 2019 yılı dönemine ilişkin kabuklu kırmızı mercimek alım fiyat ve politikalarına dair yazılı bir açıklama geldi. Yapılan bu açıklamaya göre, Türkiye’de 2019 yılı kabuklu kırmızı mercimek hasadının Mayıs ayı sonundan itibaren başlayacağı tahmin ediliyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 26 yıl aradan sonra ilk kez kabuklu kırmızı mercimek alımı gerçekleştirecek.

TMO 26 Yıl Aradan Sonra İlk Kez Kabuklu Kırmızı Mercimek Alımı GerçekleştirilecekTMO tarafından Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının hepsi satın alınacak. Ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten sonraki 10 gün içinde üreticilerin banka hesaplarına ürün bedeli ödemeleri yapılacak.

Ofis ayrıca, hububat alımlarında yaptığı randevulu alım sistemine kabuklu kırmızı mercimek alımlarında da devam edecek. Bunu, üreticilerin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini engellemek amacıyla uygulayacak. Randevular internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya “randevu.tmo.gov.tr” adreslerinden yapılabileceği gibi, internet sitesi üzerinden şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden de almak mümkün olacak. Alımlara Pazar günü hariç, haftanın altı günü devam edilecek.

2019 yılı döneminde kabuklu kırmızı mercimek alım fiyatı ton başına 2500 lira olarak ilan edildi.

Kabuklu Kırmızı Mercimek Alım Fiyatı Ton Başına 2500 Lira Olarak İlan EdildiKırmızı mercimeğin belirlenen bu fiyatının, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilecek olan ton başına yaklaşık 800 lira prim ve diğer desteklerle birlikte 3300 liraya kadar çıkacağı tahmin ediliyor.

Diğer taraftan Toprak Mahsulleri Ofisi’ne kabuklu kırmızı mercimek teslimi yapacak üretici firmaların alım noktalarında herhangi bir aksilikle karşılaşmasını önlemek adına bazı hususlara dikkat etmesi gerekiyor.

ÇKS bilgilerinin güncellenmesi, randevu alımı, ürünlerin randevu alınan günde getirilmesi, anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı ya da banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri bu hususlardan bazıları. Ayrıca, ürünün ürün sahibi veya vekalet verdiği kişi tarafından getirilmesi gerekiyor. Konuyla ilgili olarak TMO, “TMO tarafından 26 yıl aradan sonra ilk kez yapılacak olan kabuklu kırmızı mercimek alımlarının ülkemize, milletimize hayırlı ve bereketli olmasını dileriz.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu