Yatırım yapmaya başla!

Mercedes ve AMG Ortaklıklarının 25. Yılını Kutluyor: “Mutlu Yıllar C36 AMG”

Mercedes ve AMG 25. yıllarını kutluyor...
Mercedes ve AMG Ortaklıklarının 25. Yılını Kutluyor: “Mutlu Yıllar C36 AMG”

AMG ile Mercedes gerçek ortaklıklarını 1993 yılında yapmış olsa da ondan öncesine de mutlaka bakmamız gerekiyor. Dünyanın en iyi modifiye şirketlerinden biri olarak kabul edilen AMG, 1967 yılında eski Mercedes mühendisleri tarafından kurulmuştur. 90’lı yıllara kadar çoğu firma modellerini yeniden tasarladı, test etti ve yollara çıkardı. Buna verebileceğimiz en iyi örnek Mitsubishi’nin AMG motorlu Galant’ı serisidir.

İkili arasındaki ilişki 1990 yılında başlamış ve ilk araç hakkında neler yapılacağı konuşulmuş. Üç yıldızın yanına ilk AMG logosu C36‘ya yapıştırılmış. O yıllarda bile gücün nasıl ortaya çıkarılacağı muazzam çalışmalarla sağlanmış…

C36 AMG, Mercedes’in BMW M3’e karşı çıkardığı ilk savaşçısıydı!

1993’te yapımı biten C36’nın tarihine baktığımızda sanırız seri üretimi 1995 yılında başlamış. W202 kasa üzerine konumlandırılan güçlü versiyon, C280’in temelleri üzerine inşa edilmiş.

AMG, süper sedanın kapasitesini normalden çok yükseltmiş.

Her Alman modeli gibi C36 AMG’de kaya kadar sağlam duruşlar sergiliyor.

İlk motor olarak C36 AMG’de, W124 – E320’de kullanılan ünite düşünülmüş.

Her şey gözden geçirilmiş ve AMG usta olduğu kısım olan aracı geliştirmeye başlamış. Motor kapasitesi 3.6L‘ye artırmak için çoğu parça en iyilerden temin edilmiş. Mesela krank mili OM605 kodlu olan 3.5L dizel motordan alınmış.

M3’e açılan savaş için kusursuz işçilikler yapılmak zorundaydı!

3.6L motorda kesinlikle hata olmayacaktı ve piston, eksantrik milleri gibi önemli parçalar en mukavemetli olanlarla değiştirildi. Ayrıca egzoz giriş sistemlerine de müdahale yapılmış.

Sonuca gelindiğinde ise teknik veriler göz kamaştırıcı seviyede olmuş.

Hacimli üniteden 280 ps ile beraberinde 385 nm tork değeri alınmış. Aktarımlar ilk etapda 4 vitesli otomatik şanzımanla sağlansa da Mercedes bunu kısa sürede 5 ileri versiyonla değiştirmiş.

C36 AMG 6.7 saniye kalkışıyla tam bir sanat eseri kıvamındaydı.

AMG’nin Mercedes ile olan birlikteliğini kutladığı C36 AMG’den 5.200 birim satılmış. Ne zamanda kadar, 4.3L V8 ile dönüştürülen C43 AMG’ye kadar!

İki Alman şirketin şu anda neler yaptığını düşünmek yerine F1 teknolojisi ışığında geliştirilen Project One‘a bakmak yeterli olacaktır!!!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum