Yatırım yapmaya başla!

25 Milyon Dolarlık İhracat Sözleşmesi İmzalayan Otokar Hisseleri %10’a Yakın Yükseldi

Yılın üçüncü çeyreğinde piyasa beklentisinden daha yüksek kar açıklayan Otokar, yeni ihracat sözleşmesi ile hisse performansını destekledi.
25 Milyon Dolarlık İhracat Sözleşmesi İmzalayan Otokar Hisseleri %10’a Yakın Yükseldi

2020’nin üçüncü çeyreğinde net karını yıllık bazda %45 artışla 147,72 milyon TL’ye yükselten Türkiye’nin %100 yerli sermayeli, öncü otomotiv ve savunma sanayii şirketi Otokar, 25 milyon dolarlık ihracat sözleşmesi imzaladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yaptığı açıklama ile söz konusu anlaşma duyuruldu.

Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. tarafından yapılan açıklamada 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı araçlar ile bu araçların yedek parça ve eğitim hizmetleri satışını kapsayan ihracat sözleşmesinin, bir Afrika ülkesi ile imzalandığı bildirildi. Şirketin borsadaki hisseleri Çarşamba günü primli seyrediyor.

Ocak ve Eylül aylarını kapsayan dokuz aylık dönemde şirketin satışları yıllık bazda %7 oranında düşüş gösterdi.
Otokar Finansal Veriler
Kaynak: Otokar

Söz konusu dönemde Otokar satışlarınsan elde edilen gelir 1 milyon 749 bin TL oldu. Bu rakam 2019’un aynı döneminde 1 milyon 877 bin TL olarak gerçekleşmişti. Geçen yılın ilk dokuz ayında 1 milyon 530 bin TL olan ihracat geliri 1 milyon 279 bin, 718 milyon TL olan brüt kar ise 685 milyon TL’ye geriledi.

30 Eylül ile biten üçüncü çeyreklik zaman dilimine baktığımızda iştiraklerinden elde ettiği gelirini %143 artırarak 16,17 milyon TL olarak gerçekleştirdi. Söz konusu dönemde net faiz giderleri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 17 milyon TL azalarak, 20,29 milyon TL olarak gerçekleşti. Üçüncü çeyrekte açıklanan net karın piyasa beklentisinin %22, şirket beklentisinin ise %33 üzerinde olduğunun altı çizildi.

3Ç20’de, konsolide satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %3,3 arttı ve 613 milyon TL oldu. Bu rakam da kurumun kendi beklentisinin %8 daha üzerinde geldi. Ticari araçların toplam satış gelirleri içindeki payı %48’e yükseldi. Bu kategorinin ihracat gelirleri içindeki payı yıllık bazda 16 puan düşerek, %67 olarak kaydedildi.

Yapılan açıklamada Otokar’ın ticari ve zırhlı araç ihaleleriyle, pandemi sürecini kendi lehine çevirmeyi başardığı söylendi. Şirketin operasyonel karlılığının güçlü görünümünü sürdüreceği, ihracat cephesinde de yeni projelerin gündemde olduğu aktarıldı.

Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. (OTKAR) hisse fiyatı gün içinde %10’a yakın yükseldi.
Otokar Hisse Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Güne 185,5 liradan başlayan Otokar hisseleri, açılış sonrasında %9,95 oranında artarak 198,9 liraya kadar yükseldi. Şirketin hisseleri yıllık bazda %27 pozitif bölgede fiyatlanıyor. Yıllık bazda en yüksek fiyat aralığı 94,05 – 198,90 şeklinde. Şu an geldiği seviye ise aynı zamanda yıllık en yüksek nokta olarak kaydedildi.

İş Yatırım analistleri, 6 ay içinde tamamlanması planlanan yeni ihracat sözleşmesinin hisse performansına olumlu yansıyacağını belirtiyor. Teknik açıdan 179 – 189 bandı destek, 203 – 208 bandı direnç seviyeleri olarak izleniyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada bu tür olumlu adımların devam edeceği, yılın ilk dokuz ayında 18,8 milyon liralık yatırım harcaması yapıldığı bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum