Yatırım yapmaya başla!

23 Eylül’de Gerçekleştirilecek Olan BM İklim Zirvesi için Geri Sayım Başladı

23 Eylül'de New York'ta gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi bu haftanın en önemli gündem maddelerinden biri olacak.
23 Eylül’de Gerçekleştirilecek Olan BM İklim Zirvesi için Geri Sayım Başladı

23 Eylül’de New York’ta yapılacak olan Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi öncesinde çağımızın en büyük sorunlarından biri olan iklim değişikliğine farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen küresel iş birliği insiyatifi olan Covering Climate Now hareketliliği büyük önem taşıyor.

Covering Climate Now adlı girişim, Columbia Journalism Review ve The Nation’un kurmuş olduğu ve The Guardian’ın ana medya partnerliğini üstlendiği dünya üzerindeki 32 farklı ülkede 250’yi aşkın basın kuruluşunun iklim krizine yönelik haberlere öncelik sağlayacak.

Dünya genelindeki büyük liderler, Birleşmiş Milletler’de (BM) üç gün sürecek olan önemli bir iklim farkındalığı zirvesi için New York’ta bir araya gelecek.

İklim Farkındalığı için Liderler Bir Araya GelecekBunun yanında aktivistler ise Cuma günü dünya genelinde yapmayı planladıkları eylemler için hazırlıklarını tamamlamaya uğraşıyor. Söz konusu bu zirve küresel iklim açısından çok büyük bir önem taşıyor. Edinilen bilgiye göre 23 Eylül’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in çağrısıyla zirveye katılacak isimler toplanacak.

Katılım gösteren ülkelerin devlet başkanlarına bir mektup yollayan Gutarres, onlara sadece konuşma yapmak yerine somut fikirlerini paylaşmaları konusunda bir uyarıda bulundu. Böylelikle gerçekleştirilecek organizasyondan beklentilerini ortaya koyan Guterres, kısacası hükümetlerden işe yarayacak fikirler bekliyor.

Söz konusu zirveye en az 60 ülke katılım gösterecek olup Paris İklim Anlaşması ile uyumlu şekilde ülkeler güncel ve daha etkili olan planlarını sunacak.

Ülkeler Planlarını SunacakParis Anlaşması 2020 yılından sonrası için iklim değişikliği rejiminin çerçevesini meydana getirmekle birlikte 2015 yılında kabul görmüş, anlaşma koşulları 4 Kasım 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girmişti. Bu kapsamda iklim değişikliğine karşı dayanıklılığı artıracak önlemlerin getirilmesi amaçlanıyor.

Birleşik Krallık, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Rusya, Şili ve Finlandiya gibi pek çok ülke duyuru yapacak. Ayrıca belirtilen şekilde somut plan sunmayan ülke başkanlarına zirvede söz hakkı tanınmayacak. 60’ın üzerindeki ülkeye de 1.5 dereceyle uyumlu olan planlarını açıklayacak. Firmaların planlarını sunum tarihi ise 21-22 Eylül olarak belirlendi.

BM’nin başta Çin’den beklentisi 2050 dekarbonizasyon amacına yönelik bir açıklama beklentisi içine girdiği biliniyor. Diğer taraftan BM’nin yalnızca somut fikirleri olan ülke liderlerine söz hakkı tanıyacak olması zirveye katılan lider sayısında ciddi bir düşüşe neden oldu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Pazartesi günü söz konusu bu zirveye katılmayacağı düşünülüyor.

Çin Başkan Yardımcısı ise başta zirveye katılacak gibi görünmesine rağmen şu an için yerine başka bir üst düzey yetkilinin katılacağı söz konusu. Bununla birlikte Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel gibi önemli isimlerin de orada olacağı öğrenildi.

Güney Afrika Lideri Cyrill Ramaphosa da ülkesindeki durumlardan dolayı zirvede bulunamayacak. Kanada, Avustralya ve Brezilya liderleri de zirvede bulunmayacak diğer isimler arasında yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum