Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

22 Yaşında Gelecek Vaat Eden Genç Girişimciden Okyanusları Kurtaran Dev Bir Proje

Okyanusların kirlilik düzeylerin artmasıyla iş başına geçen 22 yaşındaki gencin muhteşem tasarımını görmeye hazır olun!
22 Yaşında Gelecek Vaat Eden Genç Girişimciden Okyanusları Kurtaran Dev Bir Proje
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya çapında birçok genç; köşeyi dönme yolları arayıp, etrafındaki insanlara karşı çok daha etkileyici olmaya çalışırken, içlerindeki sınırlı sayıda bazı kahramanlar ise dünyayı kurtarmaya çalışıyor. Dünyanın en genç milyonerleri oluşturdukları oyunlarla ve farklı projelerle kazanç sağlayıp, ailelerinin ve sevenlerinin kahramanları haline gelmeyi başarmış olabilirler. Fakat dünyanın güzelliklerini kurtarmayı hedefleyen bir proje ile adını duyurmayı başaran 22 yaşındaki Hollandalı Boyan Slat, bu güzel gezegen üzerinde yaşayan herkesin ve her canlının kahramanı oldu.

Boyan Slat, genç yaşına rağmen 2013 yılında Intel Eye 50 tarafından dünyanın en çok gelecek vaat eden girişimcisi olarak daha önce de karşımıza gelmişti. Şimdi ise Hollandalı bu genç girişimci, The Ocean Cleanup adında bir vakıf kurarak, okyanusların ve bünyelerinde barındırmış oldukları canlıların temiz bir yaşam sürdürebilmelerine yardımcı olabilmeyi hedefledi. Kurmuş olduğu vakıf ile okyanusların üzerinde yüzen atıkları tamamıyla temizleyecek bir proje oluşturdu ve şimdilerde bu başarılı projeye destek olacak milyarderler arıyor.

Dilerseniz, bu genç kahramanın okyanusları kurtaran projesine birlikte bir göz atalım:

Okyanusları Temizlemek Ne Kadara Mal Olacak?

Okyanusları Temizlemek Ne Kadara Mal Olacak?Kesinlikle annelerin örnek verdiği “komşunun çocuğu” niteliğindeki başarılı gençler arasında yer almayı hak eden bir isim olan Boyan Slat, dünyayı tam anlamıyla değiştirebilmek için bu eşsiz proje ile dev bir adım atıyor. The Ocean Cleanup adındaki vakıf ile 2013 yılından bu yana oldukça başarılı projeler yürüttü. Geçen yıl imza atmış olduğu Mega Expedition (Mega Keşif), Pilot Program ve Ocean Cleanup Anket Mobil Uygulaması ile adını dünyaya duyurmayı başaran bu genç Hollandalı, okyanusların plastik atıklardan temizlenmesiyle ilgili projesine mali ve teknik destek bulabilmek için Norveç’te düzenlenen Petrol Fuarı’na katıldı. Fuarda petrol şirketlerinden çok daha fazla ilgi görmeyi başaran Slat; bu projenin gerçekleşebilmesi için gereken paranın 150 milyon Euro olduğunu, aynı zamanda da petrol şirketlerinin bilgi ve teknik birikimine ihtiyaç olduğunu belirtti.

Dev Proje için Hazırlanan Raporun İçeriği

Dev Proje için Hazırlanan Raporun İçeriği100’e yakın gönüllü araştırmacı ve mühendisin yer aldığı bir vakıf olan The Ocean Cleanup, etkileyici bir proje ile dünyayı değiştirmeye kararlı. 15 kuruluş ve 3 bine yakın yatırımcıdan alınan destekle yapılan araştırmalar ile bir rapor hazırlandı. 530 sayfadan oluşan bu raporda, Slat’ın projesinin oldukça uygun maliyetli olduğu ve uygulanabilirliği konusunda verilere yer alıyor. Aslına 150 milyon dolar ilk başta kulağa uçuk bir rakammış gibi gelse de hem okyanusların temizlenmesi hem projenin sürdürülebilir olması hem de sunulan raporlarla 1 kilogramlık plastik atığın temizlenme maliyetinin sadece 4 Euro 53 cent olacağı bu projeyi tamamıyla uygulanabilir kılıyor.

22 Yaşındaki Boyan Slat’ın Dev Projesi Nasıl İşleyecek?

22 Yaşındaki Boyan Slat'ın Dev Projesi Nasıl İşleyecek?Okyanus kahramanı Boyan Slat tarafından meydana getirilen bu proje ile sadece birkaç yıl içerisinde okyanusların yüzeyi birkaç milyon tonluk plastik atıktan kurtulabilir. Peki, 22 yaşındaki genç bir girişimci tarafından oluşturulan bu kurtarıcı proje nasıl bir işleyişe sahip? Bu eşsiz okyanus projesinin gerçekleşebilmesi için 100 km uzunluğunda birkaç yüzer bariyer yeterli olacak. Okyanus yüzeyini kaplayan plastik atıklar, deniz akıntılarının da yardımı ile bu bariyerlere ulaştırılacak ve dünyanın yaşam kaynağı okyanuslar bu tonlarca plastik atıktan kurtarılmış olacak.

Genç insanların böylesine etkileyici başarılarını yazmak ve okumak gelecek için umutlanmamızı sağlıyor. Güzeller güzeli dünyamızın gitgide devasa bir çöplüğe dönüştüğü bugünlerde, birilerinin yaşamış olduğumuz gezegeni kurtarabilmek için çabalıyor olması gerçekten de fazlasıyla sevindirici bir durum. Peki, Hollandalı genç girişimci Boyan Slat tarafından inşa etilen bu kurtarıcı proje ile ilgili sizler neler düşünüyorsunuz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu