Yatırım yapmaya başla!

2030 Yılına Kadar 1,5 Milyon Hektar Alanda Ağaçlandırma Yapılması Hedefleniyor

Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2030 yılına kadar hayata geçirilecek projelerden ve hedeflerden bahsetti.
2030 Yılına Kadar 1,5 Milyon Hektar Alanda Ağaçlandırma Yapılması Hedefleniyor

Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü kapsamında, ATO Congresium’da düzenlenen etkinlikte Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli çölleşmenin dünyayı tehdit eden en önemli sorunlardan biri olduğunu söyledi.

Bakan Paldemirli, AK Parti’nin iktidara geldiği 17 yıl boyunca yapılan çalışmalardan bahsederek 2030 yılına kadar 1,5 milyon hektar alanın ağaçlandırılmasının ve 2 milyon hektar tarım alanının ıslah edilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajına da yer verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanErdoğan, Türkiye’nin ekolojik çeşitlilik ve tabiat varlıkları açısından çok zengin bir ülke olduğunu belirtti. Okyanusların, denizlerin, yer altı ve üstü su kaynaklarının korunması, çölleşmeyle mücadele, küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri gibi sorunların tüm insanlığın işbirliği sayesinde çözülebileceğini söyledi. Erdoğan elimizdeki zenginliğin ve mirasın kıymetini bilmek, bunu gelecek nesillere aktarmak adına tüm güçleriyle çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çölleşmenin savaşlardan daha fazla zarar verdiğini belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli17 Haziran 1994 tarihinde imzalanan Birleşmiş Milletler (BM) Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi’nden (UNCCD) bu yana ülkelerin bir araya gelerek birçok çalışma yaptıklarını anlatan Pakdemirli, çölleşmeyle mücadele adına hayata geçirilen projelerden bahsetti.

Türkiye’de her yıl 50’ye yakın ülkeden, 100 uzmana çölleşmeyle mücadele konusunda eğitim verildiğini hatırlatan Pakdemirli, 2018 sonu itibarıyla 800 yabancı uzmanın bu şekilde eğitim aldığını belirtti. Son 17 yıl içerisinde çölleşme ve erozyonla mücadelede kapsamında 4,5 milyar fidan ekildiğini, 2023 yılına kadar bu sayının 7 milyara ulaşmasının hedeflendiğini açıkladı.

Bakan Pakdemirli: Araziler üretkenliğini tamamen kaybedip topraklar insanlar için tamamen yaşanılmaz bir yer olmadan önlemlerimizi almak zorundayız.

Toprak Kaybı ÖnlemSadece kendi topraklarımızı değil küresel olarak da tüm toprakların korunması adına çalışmalar yapılması gerektiğini ifade eden Pakdemirli, 1970’li yıllarda Türkiye’de erozyonla deniz ve akarsulara taşınan toprak miktarının yıllık 500 milyon ton, şu anda ise 154 milyon ton civarında olduğunu aktardı.

2023 yılına kadar bu miktarın 130 milyon tona düşürülmesinin amaçlandığını ifade etti. 2030 yılına kadar ise 1,5 milyon hektar alanda ağaçlandırma ve erozyonla mücadele çalışmaları, 750 bin hektar meranın, 2 milyon hektar tarım alanının ıslah edilmesinin hedeflendiğini açıkladı.

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürü Ahmet İpek, toprağın yok olmasının beraberinde getireceği sonuçları anlattı.

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürü Ahmet İpekBu durumun gıda kıtlığı, yoksulluk, açlık, işsizlik, göç ve istikrarsızlık gibi birçok kötü sonucu beraberinde getireceğini söyleyen İpek, toprak kaybının getirdiği olumsuz sonuçların dünyada 1 milyondan fazla insanı etkilediğini açıkladı. Toprakların korunması ve doğal kaynakların sürdürülmesinin gıda güvenliğinin sağlanması açısından da çok önemli olduğunu vurguladı.

Verimli arazilerin %25’lik kısmının kullanılamaz halde olduğunu dile getiren UNCCD İcra Direktörü İbrahim Thiaw, yapılacak çalışmalar doğrultusunda 2030 yılına kadar, 150 milyon hektar alanın yenileneceğini ve tarımla uğraşan işletmelere 50 milyar dolarlık ek gelir sağlanacağını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum