Yatırım yapmaya başla!

Elektrikli Araçlar Yakın Gelecekte İçten Yanmalı Araç Sektörünü Yok Edecek!

En büyük otomobil yorumcuları ve analiz şirketlerine göre içten yanmalı araç üreticilerinin 2030 yılına kadar çok büyük yok olmalar yaşayacakları söyleniyor.
Elektrikli Araçlar Yakın Gelecekte İçten Yanmalı Araç Sektörünü Yok Edecek!

Otomobil sektörü yeni bir ayarlamayla birlikte, araç mantığının %50 kadar değiştirildiği döneme girdi. EV araçların sürekli olarak faydalarından konuşuldu. Doğa ve insan sağlığı açısından kesinlikte geçilmesi gereken bir izleyiş olmasını gerektiğini savunanların, işin arka yüzünde gerçekleşmesi olası durumları göz ardı ettikleri söylendi.

Firmalar maliyeti daha az olan elektrikli araç üretimleri için platform değişimleri ile birlikte, ülkelere dağılmış olan fabrikalarını tek noktaya toplamaya başladılar. Which Car‘ın yer verdiği haberde, EV’lerle birlikte gelecekte sıkıntı çekilecek noktalara dikkat çekilmiş. İşte detaylar;

ICE tip motorlu araçların maliyeti elektrikli düzene göre çok daha pahalı.

İçten yanmalı klasik motorların elektrik düzenine göre pahalı maliyetlerle üretildiğini bilmemiz için çok bir araştırma yapmamıza gerek yok. Bir Mercedes C 63 AMG’nin kaputu ile Tesla Model S’inkini açtığımızda, boşluk/doluluk oranından bile anlamak mümkün. Standart bir motorda soğutma sistemi, egzoz sistemi, şanzıman ve şirketlerin başına bela olan emisyon ayarlamaları gibi pahalı işlemler yapılmakta.

Elektrikli arabalarda çoğu aracın taban bölgesine yerleştirilen bataryalar ve akslara monte edilen elektrik motorlarıyla üretim hattından modeller indiriliyor. Her şey bu kısımda güzel gibi gözükse de gelecekte bunun bir felakete dönüşebileceği söyleniyor.

Bir taşıt endüstrisi analisti olan Bill Canis, 2019 Mayıs tarihli bir bildiri kongresinde, “Elektrikli motorlar önümüzdeki on yıl ve sonrasında benzin tarafından kullanılanları değiştirirse, hem üretim hem de mühendislik işlerinin etkilenmesi muhtemeldir. Otomobil ve parça üreticileri tarafından üstlenilen mekanik ve malzeme mühendisliği çalışmalarının çoğu, kimyasal, batarya ve yazılım mühendisliği gibi farklı beceri setleri gerektiren işlerle veya lityum-iyon bataryaların ithalatı ile yerine getirilebilir” dedi.

Şu var ki ABD üniversite müfredatlarının kesinlikle bu gelişmenin gerisinde olduğu söylendi. EV araçların ana besleyici yakıtı olan piller için dünyanın, geliştirilmesinde şu anda çok geride olduğu açıklandı.

EV’ler yüzünden binlerce işçiyi zor zamanlar bekliyor.

Raporlara göre şu anda ICE tipi motorun parça imalatında 150.000 işçi çalışıyor ve bunların yeniden eğitilerek İşgücü İnovasyonu ve Fırsat Yasası’nı kullanarak ABD’de yeni nesil araçlara göre hazırlanması gerektiği söyleniyor.

Açıklamalarda, “Bugün benzinli veya dizel motorlar için parça üreten işçiler, elektrikli araç motorları ve bunları besleyen lityum iyon aküler için parça yapmak için yeniden eğitilebilirler, ancak bugün otomotiv tedarik zincirlerinde olduğundan çok daha az iş var.” denildi.

Avrupa UBS, gün itibariyle Alman otomotiv sektörünün %58’nin içten yanmalı motor üretiminde çalıştığını söyledi. AB ülkelerinin genel olarak lityum-iyon batarya üretimine dönse bile istihdam üzerinde çok az bir etkisi olacağı aktarıldı.

Madalyonun diğer yüzü daha korkunç geliyor. O da firmalara bu parçaları üreten şirketler. Normal bir otomobil parçalarını sayarsak binlerle ifade edilen bir rakamla telaffuz edilebilir. Otomobillerin farklı gövde bileşenlerini üreten tedarikçiklerin bir anda çökmesine neden olabilecek EV araçlar için henüz bir önlem alınmadığı söylendi.

Mesela Avustralya’da Holden, Toyota ve Ford‘un yerel tesislerini kapatması, şimdiden elektrik dönüşüm etkilerinin başladığını belli ediyor. Avustralya’daki otomotiv yakıtı satışları son beş yılda 2011-12’deki 18.716.8 megalitreden 2016-17’deki 18.240.1 megalitreye düşmüş. Bu düşüş, çok sayıda EV alımı yerine ICE araçlarının verimliliğinin artmasına bağlı olsa da, plug-in melezleri iç pazarda bir yer edinmesini işaret ediyor.

VACC, 2030 yılında asıl otomotiv çöküşünün yaşanacağını açıkladı.

VACC (Victorian Automobile Chamber of Commerce), 2030 yılına kadar olan otomobil şatışlarının %20’lik kısmıının EV araçların alacağını duyurdu. Yeni araç nesline yönelmenin artacağını ve buna bağlantılı olarak direkt/dolaylı 2000 otomotiv işletmesinin kapanacağını ve tahmini 6000 işçinin sektörde yok olacağını söyledi.

JET Charge’in kurucusu Tim Washington da, “Küresel olarak şarj endüstrisinin 2025’ten bu yana yüzde 50’ye yakın bir oranda bileşik büyümesi bekleniyor ve yıllık 60 milyar dolarlık yıllık küresel gelire ulaşması bekleniyor. Yalnızca ABD’de, EV ücretlendirme altyapısı son beş yıl içinde gelirde yüzde 576 oranında artmış ve 2011 yılında 27 milyon dolardan geçen yıl 182 milyon dolara çıkması bekleniyor, bu yüzden önemli bir iş.” dedi.

Özet olarak EV’lerde büyümeler arttıkça geleneksel araç üretimlerindeki işler azalacak. İstenilen ve vurgu yapılan en önemli konusu ise insanların elektrikli araç sistemleri ve bataryalar konusunda daha fazla eğitilmesi.

Okulların teknolojik gelişimlere yönelik daha fazla ve kapsamlı öğretimler yapılması gerektiği savunuluyor. Sonuç olarak da ICE motorlu üretim yapan şirket tedarikçileri en büyük yok olmayı yaşayacak. Peki gelen bu rapor ve ön görüşler hakkında sizin görüşleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum