Yatırım yapmaya başla!

2030’da Elektrikli Araç Sayısı 2,5 Milyona, Şarj İstasyonları 1 Milyona Çıkacak!

Yapılan bir araştırmanın sonuçları, 2030 yılında Türkiye'deki elektrikli araç sayısının 2,5 milyonu bulacağı ve şarj istasyonlarının da 1 milyona çıkacağı yönünde tahminler ortaya attı.
2030’da Elektrikli Araç Sayısı 2,5 Milyona, Şarj İstasyonları 1 Milyona Çıkacak!

“Türkiye Ulaştırma Sektörünün Dönüşümü: Elektrikli Araçların Türkiye Dağıtım Şebekesine Etkileri Raporu”nun sonuçlarına ilişkin detaylar, SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi’nin düzenlediği bir etkinlikte ilgili katılımcılarla paylaşıldı.

Oluşturulan rapor, şu an Türkiye’de yaşayan her 1000 kişiden 154’ünün elektrikli araca sahip olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte yapılan hesaplamalara göre, Türkiye nüfusu 2030 yılına kadar 90 milyonu aşacak ve her 1000 kişiden 300’ü elektrikli araca sahip olacak.

Araştırma raporunun sonuçları, dünyada 2030 yılına kadar elektrikli araç sayısının 250 milyon seviyelerine kadar yükselebileceği yönündeki tahminleri içerdi.

Dünyada Elektrikli Araç Sayısı 250 Milyon OlacakGelişen teknolojinin tüm hayatımızı etkisi aldığı son dönemlerde, Türkiye’de şu an halihazırda 1500 civarında elektrikli aracın var olduğu ve bu araçlar için tasarlanmış 1000’i aşkın şarj istasyonu bulunduğu bilgisine ulaşıldı. Rapora göre yıl 2030 olduğunda ülkemizdeki elektrikli araç sayısı 2,5 milyona yükselirken, şarj istasyonlarının sayısı da 1 milyona çıkabilir.

Söz konusu bu dönemde Türkiye’nin elektrik talebinin de şimdiki zamana oranla %5 büyüme kaydedeceği öngörülüyor. Bunun yanında eğer tahmin edilen yatırımlar yapılırsa, ülkedeki elektrik dağıtım şebekelerinin zorluk yaşamadan elektrikli araçları kaldırabilecek kapasiteye çıkabileceği de raporda yer alan tahminler arasında bulunuyor.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Yönlendirme Komitesi Başkanı Selahattin Hakman, oluşturulan rapora ilişkin düşüncelerini aktardı.

Shura Selahattin HakmanHakman, şu anki mevcut ve tahmin edilen rakamlar baz alınarak yapılan değerlendirmelerin Türkiye’nin elektrikli araç sektörünün küresel ekonomik durum ile uyum sağladığını ortaya çıkardığını ifade etti. Ülkemizde yakın bir zamanda yerli elektrikli otomobil üretiminin başlayacağını duyuran Hakman, kullanımın da zaman içinde yaygınlaşacağını belirtti.

Nüfus artışı ve diğer araçlara oranla daha avantajlı bir kullanıma sahip olması nedeniyle elektrikli araç kullanıcılarının ilerleyen yıllarda artacağını belirtti. Normal araçların kullanım sırasında çevreye salınan karbondioksit oranının da elektrikli araç kullanımı ile azalacağına işaret etti.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Değer Saygın ise İstanbul-Ankara otoyolu bölgesinin elektrikli araç piyasasının büyümesine öncülük edeceğini söyledi. Türkiye’de elektrikli şarj istasyonlarının da gittikçe artacağını söyleyen Saygın, halkın ortak kullanımına sunulması yönüyle Çin’in örnek alınacağını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum