Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2024’te Temettü Şampiyonu Olması Beklenen 6 Şirket

Uzun vade yatırımcısı hisse seçimi yaparken en çok temettü konusuna dikkat eder. Peki 2024’te hangi şirketler en yüksek temettü oranına sahip olacak?
2024’te Temettü Şampiyonu Olması Beklenen 6 Şirket
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2023 yılının bitmesine son 10 gün kalırken, aracı kurumlar 2024 yılı beklentilerini sunan raporlarını yayımlamaya başladı. Bu haberimde, Midas’ın kapsamlı bir şekilde hazırladığı raporda temettü hisseleri kısmını sizlere aktarmaya ve detaylandırmaya çalışacağım.

Temettü konusu yatırımcıların en çok ilgilendiği ve yakından takip ettiği konular arasında yer alıyor. 2022 yılını rekorlarla geçiren Borsa İstanbul, bu yıl hem parasal sıkılaştırma, hem Şubat ayında yaşanan depremler, hem de Ekim ayının başında patlak veren İsrail-Filistin savaşıyla olumsuz etkilendi.

Özellikle deprem nedeniyle maliyetlerin artması ve seçim öncesi belirsizlik şirketlerin temettü kararlarını etkiledi.

Örneğin 10 yıldan fazla zamandır temettü Otokar ve Ereğli temettü dağıtmama kararı aldı. Benzer şekilde son 3 yıldır düzenli olarak temettü dağıtan Tat Gıda ve Türk Telekom’da da bu karar alındı.

Arçelik iki taksit şeklinde dağıtım yaparken, 5 yıldır yüzde 5 ve üzeri temettü dağıtan Tofaş ise bu oranı yarıya indirdi.

GCM Yatırım Banner

Doğuş Oto, bu yıl 6 milyar liraya yakın kar payı dağıtarak yüzde 11’in üzerinde temettü verimine ulaştı. Tüpraş ise 27 milyar lira dağıtımla yüzde 10’dan fazla temettü verimi kaydetti.

Temettü Şirketleri
Kaynak: Midas

Ancak 2024 yılı için durumun farklı olacağına işaret edilen raporda, artan faizler ve borçlanma maliyetleriyle birlikte nakit akışı ve yönetiminin daha kritik önemde olduğu belirtildi.

Bu nedenle de 2024 yılında finansal sağlığı yüksek sağlam şirketlerin, temettü şampiyonu olarak ön plana çıkacağı düşünülüyor. Son 5 yılda yapılan kar dağıtım oranları ve güncel kar rakamlarına bakılarak, gelecek yıl Doğuş Otomotiv (DOAS), Tüpraş (TUPRS), Enerjisa (ENJSA), Türk Traktör (TTRAK), Ford Otosan (FROTO) ve Tofaş’ın (TOASO) temettü şampiyonu olması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.