Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2023’ün İlk Çeyreğinde Küresel Halka Arz Geliri Azaldı

EY, Global Halka Arz Trendleri 2023 Raporu'na göre Ocak-Mart döneminde halka arzlardan elde edilen gelir 21,5 milyar dolara geriledi. İşte raporun detayları...
2023’ün İlk Çeyreğinde Küresel Halka Arz Geliri Azaldı
HABER GİRİŞ

Denetim ve danışmanlık şirketi Ernst & Young (EY), Global Halka Arz Trendleri 2023 Raporu’nun ilk çeyrek dönem sonuçlarını yayımladı. Ocak- Mart döneminde gerçekleştirilen halka arz işlem sayısı yıllık bazda yüzde 9 azalarak 299’a geriledi.

Söz konusu dönemde halka arzlar yoluyla elde edilen gelir 21,5 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Gelir geçen yılın aynı dönemine göre kıyaslandığında yüzde 61 azaldı.

Geçen yıl aynı dönemde 326 halka arz işlemi gerçekleştirilirken, gelir 54,6 milyar dolar olarak kayıtlara geçmişti.

Bankacılık Sektöründe Yaşananlar Yatırımcıların İştahını Azalttı

Raporda ayrıca geçen yılda halka arz sayısında yüzde 45’lik düşüş olduğu belirtildi. Yılın başındaki halka arzda herhangi bir ivme, küresel bankacılık sistemindeki son çalkantı tarafından daha da bastırılmasıyla birlikte, beklenmedik enflasyon ve faiz oranı görünümüyle hızla azaldığı ifade edildi.

Bununla birlikte enflasyonun zirve yapması, enerji fiyatlarının azalması ve Çin ekonomisinin toparlanmasıyla halka arzlar için ufukta ışık olduğu bildirildi. Piyasaların toparlanması ve istikrar kazanması beklenildiği için halka arz için bekleyen şirketler artmaya devam ettiği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

2023’ün ilk çeyreğinde halka arzlara öncülük eden ilk 10 şirketten dördünün enerji sektöründen olduğu ifade edildi. Global Halka Arz Trendleri 2023 Raporu’na göre halka arz pazarı, küresel halka arzların yüzde 59’unu oluşturan Asya-Pasifik bölgesinde, halka arzlardan elde edilen gelir yüzde 70 düşerek 12,7 milyara geriledi.

Son zamanlarda bankacılık sektöründe yaşananların yatırımcıların risk iştahını azalttığı saptandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.