Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2023’ün En Büyük Kripto Hack Saldırısı: Euler Finance Alarmda!

Euler Finance, bugün ani bir kredi saldırısının hedefi oldu ve saldırgan 197 milyon dolarlık varlıkları çalmayı başardı. Detaylar haberde;
2023’ün En Büyük Kripto Hack Saldırısı: Euler Finance Alarmda!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ethereum (ETH) tabanlı gözetimsiz kredi protokolü Euler Finance, 13 Mart tarihinde flaş bir kredi saldırısının hedefi oldu. Saldırganın 197 milyon dolara yakın değerde Dai, USD Coin gibi dijital varlıkları hortumladığı ortaya çıktı.

Devam eden saldırının şimdiden bu yılın en büyük hack saldırısı haline geldiği belirtiliyor.

Euler Finance Saldırıya Uğradı

Saldırgan, gerçekleştirdiği işlemler sonucunda toplam değeri 197 milyon doları bulan milyonlarca Dai (DAI), USD Coin (USDC), staked Ether (StETH) ve wrapped Bitcoin (WBTC) çalmayı başardı.

Euler Finance, sosyal medya hesabından yapılan açıklama ile hack saldırısını kabullendi ve sorunu hızlı bir şekilde çözebilmek adına siber güvenlik ekipleri ve kolluk kuvvetlerinin desteğiyle çalışma başlattıklarını ifade etti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @eulerfinance

Çalınan Fonların Dökümü Paylaşıldı

En son güncellemeye göre saldırgan birden fazla işlemde yaklaşık 197 milyon dolar çaldı. Çalınan fonların dökümü aşağıdaki tablo ile belirtildi:

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: BlockSec

Kripto analiz firması Meta Sleuth konuya dair Twitter hesabından bir paylaşım yaptı ve saldırının bir ay önceki deflasyon saldırısıyla ilgili olduğuna işaret etti. Bilgisayar korsanı, fonları BNB Akıllı Zinciri’nden (BSC) Ethereum’a aktarmak için çok zincirli bir köprü kullanarak saldırıyı gün içinde başlattı.

Bir diğer popüler kripto zinciri araştırmacısı ZachXBT ise fonların hareketinin ve saldırının doğasının, Şubat ayında BSC tabanlı bir protokolü istismar eden siyah şapkalı hacker’a çok benzediğini belirtti. Bununla birlikte BSC’deki protokolü kötüye kullanma işleminden sonra, fonlar kripto karıştırıcı protokolü Tornado Cash’e transfer edildi.

Euler Finance, geçen yıl FTX, Coinbase, Jump, Jane Street ve Uniswap’in katıldığı bir finansman turunda San Francisco merkezli VC firması Haun Ventures’tan 32 milyon dolar toplamıştı.

Euler Finance, yıl içinde likit staking türevleri (LSD’ler) hizmetleriyle tanınır hale geldi. Bu token’lar, yatırımcıların Ethereum gibi stake edilmiş kripto para birimleri için likiditenin kilidini açarak potansiyel getirilerini artırmalarına olanak tanır. LSD’ler, şu an için merkeziyetsiz finans protokollerinde kilitlenen toplam değerin yaklaşık olarak yüzde 20’sini oluşturuyor.

2023’ün En Büyük Kripto Hack’i

Devam eden saldırı şimdiden bu yılın en büyük hack’i haline geldi. Merkezi olmayan finans (DeFi) açıkları, bilgisayar korsanları, varlıklarına yetkisiz erişim elde etmek ve bunları istismar etmek için açık kaynaklı bir platformun kodundan yararlandığında ortaya çıkar. DeFi saldırıları, kripto endüstrisinin karşı karşıya olduğu en ciddi sorunlardan biridir.

Blockchain analitik firması Chainalysis’e göre 2022’de, bilgisayar korsanlığı veya açıklardan yararlanma yoluyla DeFi protokollerinden 3 milyar doların üzerinde varlık çalındı. 2022, kripto para işletmelerinden çalınan 3.8 milyar dolar ile kripto korsanlığı için şimdiye kadarki en büyük yıl oldu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Chainalysis

DeFi protokolleri, 2022’de bilgisayar korsanları tarafından çalınan tüm kripto para biriminin yüzde 82.1’ini, yani toplam 3.1 milyar dolarını oluşturuyordu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın