Yatırım yapmaya başla!

2023 Yılına Kadar 50 Bin Veri Bilimci Genç Yetiştirilecek

Türkiye Bilişim Vakfı ve SAS tarafından başlatılan proje kapsamında, önümüzdeki 5 yıl boyunca 50 bin veri bilimci gencin yetiştirilmesi hedefleniyor.
2023 Yılına Kadar 50 Bin Veri Bilimci Genç Yetiştirilecek

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ve yazılım şirketi SAS yaptıkları işbirliği kapsamında “Türkiye dijital zekasıyla kalkınacak” sloganıyla yeni bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Dijital Teknoloji Geliştiriciler projesi ile 2023 yılına kadar üniversite seviyesinde 50 bin gence veri bilimi alanında ders verilmesi, 100 bin gencin ise dijital alanda yetiştirilmesi hedefleniyor.

TBV ve SAS işbirliği ile hazırlanan Dijital Teknoloji Geliştiriciler projesi başlatıldı.

Çağımızın dijitalleşme ve yapay zeka teknolojileri üzerine yoğunlaştığı, bu alanların önümüzdeki yıllarda hayatımızın daha çok içinde olacağı gibi düşünceler birtakım önemli adımlar atılmasını sağladı. Dijital zekalar olarak adlandıran yetişmiş yetenek gücüne destek olabilmek amacıyla başlatılan proje kapsamında önümüzdeki beş yıl içerisinde binlerce yetenekli gencin yetiştirilmesi hedefleniyor.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, 2023 yılına kadar Yazılım Programı Geliştirme, Veri Bilimi, Genç Yetenekler ve Bulut Bilişim gibi ana başlıklar altında dijital dönüşümün hayatımıza katacağı yeni işlere hazırlanılmasını destekleyeceklerini söyledi.

2023 yılına kadar üniversite seviyesinde 50 bini aşkın gence veri bilimi alanında hem online hem de fiziki eğitimleri verilecek.

5 yıl sürecek olan proje boyunca ayrıca orta ve lise seviyesinde 100 bin gence eğitici eğitimler ile katkı sağlanmasının hedeflendiği bildirildi. SAS’ın Türkiye ve Orta Asya Bölgelerinden Sorumlu Genel Müdürü Tayfun Topkoç, Türkiye’nin rekabette öne çıkması için geleceğin ihtiyacı olan ve teknolojinin gelişimi ile ortaya çıkan yeni meslek alanlarında yetişmiş insan açığının bir an önce kapatılması gerektiğini ifade etti. İlk olarak Boğaziçi Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle amfilerde eğitimler vereceklerini anlattı.

Projenin ilk yılında 1000 tane veri bilimci yetiştirilmesi planlanıyor.

İkinci aşamada ise yıllardır ABD’de binlerce kişiye ulaşan online eğitim programlarından, Türkiye’deki gençlerin de yararlanabilmesi için erişime açılması amaçlanıyor. Topkoç yaptığı açıklamada, İstanbul’da pilot olarak başlatılan projenin, Anadolu’daki illere de taşınmasını ve ülkemizin her bölgesindeki gençlere ulaştırmak istediklerini aktardı.

Üçüncü etapta ise lise ve orta eğitim kurumlarındaki gençlerin veri bilimcisi olmak üzere yazılım gibi geleceğin meslek dalları olan alanlarda eğitim almasını sağlayacak, eğiticilerin devreye sokulacağını sözlerine ekledi.

Boğaziçi Üniversitesi Analitik ve İçgörü Araştırma Merkezi Direktörü Hüseyin Sami Karaca da projenin hedeflerinden bahsetti.

Karaca, veri analitiği konusunda en büyük ihtiyaçlarının bu alanda yetişmiş elemanlar olduğunu belirtti. Sabancı Üniversitesi Davranış Analitiği ve Görselleştirme Laboratuvarı Direktörü Prof. Dr. Burçin Bozkaya ise Türkiye’nin dünyadaki teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmesi ve hem üreten hem de aktif kullanan veri bilimci bir nesli yetiştirebilmesi için çeşitli eğitim ve araştırma programları başlattıklarını dile getirdi.

Yapay zeka gelirinin 2025 yılına kadar 36,8 milyar dolara ulaşması öngörüldü. Bunun yanında internet cihazlarının oluşturduğu pazarın 2019 yılında 26,7 milyar dolar olmasının ve bunun 2025’e kadar 75,4 milyar dolara çıkmasının tahmin edildiği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum