Yatırım yapmaya başla!

Önümüzdeki 5 Yıl İçerisinde 5G Kullanımının 4G’yi Geride Bırakması Bekleniyor

Yeni nesil mobil internet altyapıları hızla gelişmeye devam ediyor. Bir analiz firması son teknoloji 5G’nin 2023’de 4G’yi geride bırakacağını iddia etti.
Önümüzdeki 5 Yıl İçerisinde 5G Kullanımının 4G’yi Geride Bırakması Bekleniyor

Teknolojinin hızla gelişmesi her alanda kendisini hissettiriyor. İnternetin yaygınlaşması, akıllı telefonların hayatımızın bir parçası olması, kullanıcı taleplerinin her geçen gün daha da artmasına neden oluyor. Bu taleplerin başında ise hız geliyor. Mobil veri teknolojilerinin bu pencerede çok hızlı bir şekilde geliştiğini, yıllar içerisinde çok yüksek veri aktarım hızları elde edildiği biliniyor.

Bu yıl itibariyle 5G teknolojisine dair pek çok yeni gelişme yaşanıyor. Bilindiği üzere son dönemde 5G’nin çeşitli bölgelerde testlerinin yapıldığı ve kullanılmaya başlandığı haberleri geliyor. Geçtiğimiz günlerde Güney Kore’de 5G kullanıcı sayısının 1 milyon rakamını geçtiği haberi gündeme gelmişti.

Gelen yeni raporlar bu teknolojinin tahmin edilenden çok daha hızlı yayılacağını gösteriyor. Araştırma şirketi Canalys, 5G’nin 2023 yılında 4G’yi geçeceğini duyurdu.

5G Tahmin Edilenden Hızlı Yayılacak

5G Tahmin Edilenden Hızlı Yayılacak

Bu yıl itibariyle kullanıma sunulan 5G teknolojisinin geleceğine dair yeni araştırma raporları gelmeye devam ediyor. Raporlara bakıldığına yeni nesil mobil internet teknolojisinin tahmin edilenden çok daha hızlı yayılacağını söylemek mümkün. Bu yıl itibariyle Samsung ve Huawei gibi akıllı telefon üreticileri yeni amiral gemilerinde 5G desteğine yer vermeye başladı.

Apple’ın ise önümüzdeki yıl çıkacak iPhone ve iPad ürünlerinde 5G’ye yer vermesi bekleniyor. Araştırma şirketi Canalys, 5G’nin geleceğine dair dikkat çeken bir rapor yayınladı. Rapora göre önümüzdeki 5 yıl içerisinde yeni nesil internet teknolojisinin, bugünün standardı olan 4G’yi geride bırakmış olacak.

Şirket akıllı telefon üreticilerinin 2023 yılı itibariyle 2 milyara yakın yeni model piyasaya sunacağını tahmin ediyor. Eğer raporda yer verilen hedefler tutarsa, 5G tahmin edilenden çok daha kısa sürede 5G’nin yerimi almış olacak. 5G desteğine sahip akıllı telefonların yüzde 50’nin üzerinde pazar payına sahip olması bekleniyor. Bu pazarın büyük bölümünün ise Çin’de olması tahmin ediliyor.

Devletler 5G’yi Destekliyor

Devletler 5G’yi Destekliyor

Canalys raporunda 5G’nin hızlıca yayılmasının başlıca sebepleri arasında devletlerin bu teknolojiye büyük destek vermesini gösteriyor. Eğer teşvikler bu şekilde 2020 yılında Çin’de akıllı telefonların yüzde 20’sine yakınının 5G’ye sahip olması bekleniyor. Bilindiği üzere ülkemizde de bu teknolojiye yönelik yatırımlar tüm hızıyla sürüyor. GSM operatörlerinin şimdiden gerekli yatırımları yaptığı biliniyor.

Bununla beraber bu teknoloji henüz çok yeni ve önünde çok uzun bir yol var. 5G ile beraber mevcut hızların 10 katına çıkılması bekleniyor. Bu denli yüksek hıza sahip internet altyapısının fiyatında ne derece bir artış yapacağı ise merak konusu.

Samsung’dan 5G Hamlesi

Samsung’dan 5G Hamlesi

Akıllı telefon üreticileri arasında en fazla satış yapan Güney Koreli teknoloji devi Samsung, 5G alanında da büyük yatırımlar yapıyor. Yeni amiral gemilerinde 5G desteğine yer vermekle beraber, diğer şirketler ile bu alanda yeni ortaklıklar peşinde. Şirket Çin’deki akıllı telefon üreticilerine 5G yonga seti satmak istiyor. Gelen haberler Samsung’un bu yongalardan test amaçlı firmalara gönderim yaptığı yönünde.

Bu firmalar arasında OPPO ve Vivo gibi bilinen akıllı telefon üreticileri yer alıyor. Bilindiği üzere Huawei de bu alanda büyük yatırımlara sahip. Ancak mevcut ABD yaptırımlarının devam etme olasılığı Samsung’un elini güçlendireceği yorumlarına neden oluyor. Huawei ve Samsung’un 5G pazarında ne gibi gelişmeler ile karşımıza çıkacağını görmek için beklemek gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum