Yatırım yapmaya başla!

2023 Vadeli Tahvil İhracında Getiri Yüzdesi 7,5 Oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; 2023 vadeli tahvil ihracında getiri yüzdesi 7,5 olarak gerçekleşti. İşte detaylar;
2023 Vadeli Tahvil İhracında Getiri Yüzdesi 7,5 Oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın finansman programı çerçevesinde duyurduğu 2 milyar dolarlık eurobond ihracına ilişkin açıklama yayınlandı. Eurobond ihracında satış tutarının 2 milyar dolar olduğu ve 6 milyar dolarlık talep geldiği söylenirken, 2023 vadeli tahvil ihracında getiri oranının yüzde 7,5, kupon oranının ise yüzde 7,25 olduğu belirtildi.

Hazine Finansman Programı çerçevesinde uluslararası sermaye piyasalarında 2 milyar dolar tutarında 5 yıl vadeli bir tahvil ihracı yapıldı.

Hazine Finansman Programı Eurobond İhracı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gerçekleşen ihalenin ardından bir açıklama yaptı. Albayrak, küresel finans sisteminde aşırı dalgalı bir dönemde yapılan bu işleme ihraç tutarının 3 katından fazla talep geldiğini söyledi. Sözlerine, “piyasaların ve yatırımcıların ülkemizin sağlam ekonomik ve finansal göstergelerine duyduğu güvenin br göstergesi olması açısından oldukça önemlidir,” şeklinde devam etti.

Albayrak, hayata geçirilen politika ve tedbirlerin etkilerinin yatırımcılar tarafından son derece olumlu karşılandığını söyledi.

Türkiye Ekonomisinin Temelleri Güçlü Vurgusu

Türkiye ekonomisinin sağlam iktisadi temellere dayandığını ve dış şoklara karşı dayanıklılığını kanıtladığını da ifade eden Albayrak, “Atılan adınların ve Yeni Ekonomi Programı’mızın küresel finans çevrelerince ne kadar güçlü karşılık bulduğunu ortaya koymuştur,” dedi. Yapılan ihalenin sonucunun uzun süredir uluslararası yatırımcılarla gerçekleştirilen görüşmelerin bir meyvesi olduğuna da dikkat çekti.

Berat Albayrak konuşmasında Yeni Ekonomi Programı‘nın hayata geçtikçe etkilerinin çok daha olumlu biçimlerde görüleceğini de vurguladı.

Berat Albayrak YEP Vurgusu

Dolar cinsinden 2023 vadeli eurobond ihracı gerçekleştirmek üzere Deutsche Bank, Goldman Sachs ve Societe Generale’ye Bakanlık tarafından yetki verildi. Bakanlık 2018 yılında gerçekleştirilen tahvil ihraçlarının ilkini 17 Ocak’ta yapmıştı. 2 milyar dolarlık 10 yıl vadeli eurobond ihracında faiz oranı yüzde 5,20 (UST + 266,7 bp) seviyesinde gerçekleştirilmişti.

Bakanlığın ikinci tahvil ihracı ise 24 Nisan tarihinde yapıldı ve ihraç miktarı yine 2 milyar dolar olarak belirlendi. 10 yıl vadeli tahvil ihracında gerçekleşen faiz yüzde 6,20 (UST + 336,8 bp) olmuştu. Nisan ayında ikinci ihraç öncesinde yapılan duyuruda, 2018 yılında eurobond ihracı yoluyla uluslararası sermaye piyasalarından toplam 6,5 milyar dolar planlanan borçlanmanın 4 milyar dolarlık kısmının tamamlandığı belirtilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum