Yatırım yapmaya başla!

Azalan Nakit Para Kullanımı Nedeniyle 2023’te Kartlı Ödemeler 1 Trilyonu Aşabilir!

Business Insider Intelligence tarafından yayımlanan rapor, nakit kullanmadan yapılan ödeme işlemlerinin artarak 2023 yılında ilk kez 1 trilyon doları aşacağını öngörüyor.
Azalan Nakit Para Kullanımı Nedeniyle 2023’te Kartlı Ödemeler 1 Trilyonu Aşabilir!

Dünya genelinde gelişen teknoloji ve dijital dönüşümün artması ile birlikte alışverişlerde nakit para kullanımı, yerini kartlara bırakıyor. Çok sayıda tüketici ödemelerini nakit yapmak yerine kredi ve banka kartlarına yöneliyor. Yaşamımızda hemen her alanı etkisi altına alan teknolojinin geleneksel yöntemleri unutturarak müşterilerin daha kolay ve hızlı ödeme avantajı sunan kartlara olan ilgisinin artması, nakit kullanımını giderek azaltıyor.

Business Insider Intelligence tarafından yayımlanan “Payments Forecast Book 2019” raporu 2023 yılında nakit kullanılmadan yapılan ödeme işlemleri tutarının ilk kez 1 trilyon doları aşacağını söylüyor. Raporda ödemelerde kart kullanımının giderek arttığına dikkat çekilirken, bu durum ödemeler altyapısının farklılaşmasına ve mobil teknolojilere daha rahat bir erişimin sağlanmasına bağlandı.

Dünya genelinde nakit para kullanımı öncelere göre önemli ölçüde azalıyor. Bununla birlikte dijital ödemeler ekosistemi ise yavaş yavaş büyümeye devam ediyor.

Nakit Para Kullanımı AzalıyorYayımlanan rapor, gelişmekte olan ülke pazarlarındaki değişikliklerin ödemelerde dijitalleşmeye yönelmiş olan Asya ülkeleri tarafından yönlendirileceğini bildirdi. Ayrıca ABD gibi geniş pazarlarda bu değişimin biraz daha kapsamlı olacağına dikkat çekildi. Bu durumda Çin, Hindistan ve Güneydoğu Asya gibi büyük pazarlardaki müşterilerin, Alipay ve Paytm gibi cüzdanlara ve WeChat ile Grab gibi avantajlı uygulamalara rağbet etmesinin etkili rol oynadığı belirtildi.

Raporda nakit dışı işlemlerin 2023 yılında ciddi oranda artacağının yanı sıra Asya Pasifik ülkelerindeki (APAC) görülen büyüme sebebiyle 2024 yılında ödeme işlemlerinin %40’ının kartlarla gerçekleştirileceği öngörüldü.

Kart kullanımının özellikle Latin Amerika ve Orta Doğu ülkelerinde 2024’e kadar hızla artacağı belirtildi. Fakat Sahra altı Afrika’daki kartlı işlemlerin azalacağı tahmin edildi çünkü buradaki insanların büyük kısmı işlemlerini banka dışı işlemlerle yapıyor.

Aynı rapor, ABD’deki perakende harcamalarının artış kaydedeceğini ve toplam perakende satışlarının 2024 yılına kadar neredeyse iki kat artacağını ortaya koydu.

ABD Perakende HarcamalarıABD’li müşterilerin nakit para kullanımından uzaklaştıkça kartla yapılan ödemelerin artmayı sürdüreceği öngörüsüne yer verildi. Bununla birlikte ülkedeki mobil kullanımı, e-ticaretteki 1,9 milyar doların %44’ünü ve 2024 yılındaki 760 milyar doların %68’ini oluşturacak ve böylelikle büyümedeki ivmesini devam ettirecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum