Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2022’de Yatırımcıların Toplam Kaybı 23 Trilyon Dolar

Financial Times’tan Michael Howell, yatırımcıların mevcut yıl sona ererken toplam kaybının 23 trilyon dolar olduğunu açıkladı. İşte detaylar;
2022’de Yatırımcıların Toplam Kaybı 23 Trilyon Dolar
HABER GİRİŞ

Savaşlarla ve endişelerle şekillenen 2022 yılı, küresel çaptaki enflasyon, resesyon endişeleri, enerji krizleri ve artan yaşam maliyetleri nedeniyle oldukça kasvetli geçti. Financial Times’tan Michael Howell’in kaleme aldığı yazıya göre yatırımcılar 2022 yılında şu ana kadar finansal varlıklarda 23 trilyon dolarlık servet kaybetti.

Howell yazısında “Umarım önümüzdeki varlıklar için o kadar kötü geçmez, çünkü küresel likidite döngüsü dip seviyede.” ifadelerini kullandı. Merkez bankalarının piyasaları ayakta tutmak için uyguladıkları niceliksel gevşeme programlarının, finans sektörünün çok bağımlı hale gelmesi sebebiyle hızlı bir şekilde tersine çevrilmesinin olanaksız olduğunu belirtti.

Hızlı hareket eden küresel likidite havuzunu, finansal piyasalarda değişiklik gösteren nakit ve kredi hacminin izlendiğini, bu havuzlarda 170 milyar dolarlık gelgitlerin olduğunu ifade etti.

Deneyimlerin parasal genişlemenin pratikte teoriye göre daha zor olduğunu kaydetti. Örtülü parasal genişlemenin 2023’te geri gelebileceğini, zor geçecek gibi görünen 2023’ün bu açıdan daha iyi hissettirebileceğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.