Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hizmet Sektöründe Güven Endeksi Temmuz’da %5,8 Yükseldi

Aylık sektörel güven endeksleri açıklandı. Temmuz'da hizmet, inşaat ve perakende ticaret olmak üzere tüm sektörlerde artış oldu.
Hizmet Sektöründe Güven Endeksi Temmuz’da %5,8 Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 Temmuz dönemine ait sektörel güven endekslerini açıkladı. Buna göre söz konusu dönemde güven endeksi hizmet sektöründe %5,8, perakende ticaret sektöründe %3,7 ve inşaat sektöründe %4,7 arttı.

Haziran’da 108,5 olan hizmet sektörü güven endeksi Temmuz’da 114,8 değerine yükseldi.
Sektörel Güven Endeksi En Çok Hizmette Arttı
Kaynak: TÜİK

Koronavirüs salgını nedeniyle konulan kısıtlamaların kaldırılması hizmet sektöründe toparlanma sağladı. Son üç aylık dönemde iş durumu endeksi %9,6 artışla 112 değerini aldı. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep endeksi %6,5 artış göstererek 110,5 oldu. Aynı sektörde gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi endeksi %1,8’lik artışla 121,8’e çıktı.

Bir önceki ay 105,7 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi %3,7 artışla 109,6 oldu. Perakende ticarette son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksi %6 arttı ve 112,4 değerine yükseldi. %2,8 azalan mevcut mal stok seviyesi endeksi 86,9, %6,6 artan gelecek üç aylık dönemde iş hacmi satışlar beklentisi endeksi 129,6 kaydedildi.

Bir önceki aya göre %4,7 artan inşaat sektörü güven endeksi 82,4’ten 86,3’e çıktı. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi %3,3’lük artışla 78,8, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %5,9’luk artışla 93,9 açıklandı.

Temmuz ayında inşaat sektöründe çalışan firmaların %53,9’u faaliyetlerini kısıtlayan herhangi bir faktör olmadığını bildirdi. %46,1’lik kesim faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktörün olduğunu söyledi. Bunların başında %26,7 ile finansman sorunları yer aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu