Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2021’in İlk Faiz Kararı Öncesi Dolar ve Euro Sakin Seyrediyor

TCMB yılın ilk PPK toplantısını bugün gerçekleştirecek. Ekonomistlerin çoğu faiz değişikliği beklemezken, bir kısmı düşük oranda artış olacağını öngörüyor. Döviz kurları karar öncesi sakin.
2021’in İlk Faiz Kararı Öncesi Dolar ve Euro Sakin Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün yurt içi piyasalarının takip ettiği en önemli konu saat 14:00’da açıklanacak olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun alacağı faiz kararı olacak. Kasım ayında göreve getirilen Naci Ağbal başkanlığında politika faiz oranı 675 baz puan artırılarak %17 seviyesine çekildi. Ekonomistlerin geneli 2021’in ilk toplantısında faiz değişikliği yapılmayacağını öngörüyor.

Bunun gerekçesi olarak Türk lirasının son haftalarda stabil durumunu koruması gösteriliyor. Dolar ve Euro’nun düşük seviyelerde faiz artışına gerek olmadığı yorumu yapılıyor. Perşembe gününe başladığımız şu dakikalarda doların 7,40, Euro‘nun ise 9 TL’nin altında işlem gördüğünü izliyoruz. Saat 10:00’da ise Türkiye İstatistik Kurumu tüketici güven endeksini açıklayacak.

Dolar kuru saat 09:30’da %0,16 ekside 7,40 liradan işlem görüyor.
Dolar 7,40'ta Seyrediyor
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Çarşamba günü 7,42 civarından kapanan kur gün içerisinde 7,45’in üzerine çıktı. Öğleden sonraki işlemlerde düşüş göstererek 7,38’e kadar indi. Faiz kararının açıklanacağını güne yatay bir başlangıç yapan kur günün ilk saatlerinde yeniden 7,38 seviyesini test etse de şu dakikalarda 7,40 üzerinden işlem görüyor.

Analistler kurun 7,43 altında kalıcılık sağlaması durumunda 7,33 seviyesinin gündeme geleceğini belirtiyor. Bunun devamındaki düşüşlerde 7,30 – 7,27 – 7,24 seviyelerine kadar inişler gerçekleşebilecek. Bu arada dün 46. ABD Başkanı Joe Biden görevi Donald Trump‘dan teslim aldı. Biden’ın başkanlığının tescil edilmesi ile birlikte dolar endeksinde çok fazla değişiklik olmadı.

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin hazırladığı ankete göre üç kurum politika faizinin 50 baz puan, 5 kurum ise 100 baz puan artırılacağını düşünüyor. Yabancı kurumların beklentilerine baktığımızda genelinin faiz değişikliği beklemediğini görmekteyiz.

Commerzbank Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose ile Rabobank Gelişen Piyasalar Kıdemli Kur Stratejisti Piotr Matys, bu toplantıda politika faizinin %17’de sabit tutulmasını bekliyor. Morgan Stanley ekonomistlerinin beklentisi ise 100 baz puanlık artış olması. Reuters anketine katılan 20 kurumun 15’i de faizlerin sabit tutulmasını bekliyor.

Euro kuru ise şu sıralar 8,99 liradan işlem görüyor.
Euro 8,99'da Seyrediyor
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Perşembe günü 9,06’ya çıktıktan sonra kapanışa doğru gerileyen Euro, 8,98 seviyesinden işlemleri tamamladı. Küresel piyasalarda düşüşünü devam ettirerek akşam saatlerinde 8,94 seviyesine kadar indi. Bu sabah 9 TL sınırından güne başlayan kur ilk işlemlerde 8,96 – 9,02 arasında hareket etti.

Analistler 9,05 – 9,10 bölgesi altında kaldığı sürece düşüş beklentisinin. Bunun devamında 8,95 – 8,90 seviyelerinin gündeme geleceği düşünülüyor. Gün içinde TCMB’nin alacağı faiz kararı kurun seyrini belirleyecek.

Ekonomistler bir yandan da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz konusundaki yorumlarını göz ardı etmiyor. Erdoğan geçen hafta yaptığı konuşmada yüksek faize karşı olduğunu ve bu yükün yatırımcıyı ezdiğini söylemişti. Daha önce birçok söyleminde yinelediği gibi, yüksek faizle mücadele etmeye devam edeceğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%