Yatırım yapmaya başla!

2021’de En Çok Maaş Artışı Asya Pasifik’te Olacakken Endonezya Liderlik Edecek

2021 yılında dünyada en çok maaş artışının Asya Pasifik bölgesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Nedeni ve detaylar aşağıda;
2021’de En Çok Maaş Artışı Asya Pasifik’te Olacakken Endonezya Liderlik Edecek

Danışmanlık firması ECA International tarafından yayımlanan yeni bir maaş raporuna göre küresel ücretler düşse bile Asya Pasifik ödeme paketlerinin 2020’deki %3,2’den önümüzdeki yıl ortalama %4,3 artması bekleniyor.

Asya Pasifik’teki maaşların 2021’de dünyanın herhangi bir yerinden daha büyük bir oranda artması beklenirken bu işverenlerin bölgenin salgının en kötü kısmından çıktığına inandıklarına işaret etti.

Asya Pasifik’teki maaş zarflarının 2021’de ortalama %4,3 artması beklenirken bu enflasyonu hesaba kattıktan sonra 1,7’lik ortalama bölgesel reel ücret artışına tekabül etti. Bu da %0,5’lik küresel standardın çok ötesinde kaldı.

Endonezya, sekiz Asya Pasifik ülkesinin hakim olduğu ilk 10’da 2021 maaş artışlarına liderlik etti.
Endonezya %3,8 Maaş Artışı
Görsel Kaynak: CNBC

CNBC’nin haberine göre Güneydoğu Asya ülkesinin 2020’deki %2,6’dan 2021’de %3,8’lik reel ücret artışı görmesi beklenirken ikinci sırada yer alan İsrail’in reel ücret artışı %2,8 ile biraz geride kaldı.

Üçüncü sırada yer alan Singapur ve Tayland için %2,7 ücret artışı tahmin edilirken Kolombiya %2,7 ile Asya Pasifik dışında ilk 10’a giren tek ülke oldu. “Çok az ülkenin 2021’de reel maaş artışlarında önemli bir artış görmesi bekleniyor, ancak Asya Pasifik bölgesinde bunun istisnaları var” diyen rapor, Kolombiya’nın ardından ilk 10’da Kore, Çin, Hindistan, Kamboçya ve Bangladeş’i gösterdi.

ECA’nın her yıl gerçekleştirilen Maaş Eğilimleri Anketi’nin, 68 ülkede ve çeşitli sektörlerde 370 çokuluslu işverenin katıldığı Ağustos-Eylül arasında yapılan bir ankete dayandığı belirtildi.

ECA International’ın Asya Direktörü Lee Quane, bu yıl elde edilen kazancı koronavirüs krizine rağmen birçok Asya ülkesinde sürekli bir üretkenlik artışına bağladı.
Endonezya GSYİH 3Ç20 Düşüş
Kaynak: Trading Economics

Sonuçta Asya Pasifik, genel olarak bu yılın ikinci yarısında dünyanın diğer bölgelerinin katlandığı kapsamlı ve devam eden tecritlerden kaçındı ve daha hızlı ekonomik iyileşmenin yolunu açtı. Bu nedenle, bölgedeki ankete katılan işverenlerin sadece %22’si, bu yılki %36’ya kıyasla 2021’de maaş dondurmaları uygulamayı bekliyor.

Quane, dünyanın hala virüsü kontrol altına almak için mücadele eden diğer bölgelerinin uzun süreli bir ekonomik serpintiyle karşı karşıya kalabileceğini ve bunun sonucunda ücretlerin darbe alabileceğini dile getirdi.

“Pek çok Asya Pasifik ülkesi halihazırda iyileşme belirtileri görse de, Amerika Birleşik Devletleri ve Orta Doğu ülkeleri gibi dünyanın diğer bölgelerinde bulunan şirketler maaş artışlarına daha muhafazakar bir şekilde yaklaşıyor” ifadeleriyle de düşüncesini destekledi.

Bu arada Hong Kong’un bölgede bir çeşit istisna olduğunu da vurguladı. Küresel ekonomi merkezinin salgın ve devam eden sosyo-politik gerilimlerin ortasında 2020’de ücretlerde çifte darbe ile karşı karşıya kaldığını savundu.

“Hong Kong’da ikamet edenler için reel maaşlar, bölgedeki en düşük maaşlar arasında olacak. Bu, Asya Pasifik’in diğer bölgelerinde beklenen reel maaş artış oranları ile olumsuz bir şekilde karşılaştırılıyor ve Hong Kong ekonomisinin mevcut durgunluktan ne ölçüde kurtulabileceğini engelleyebilir.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum