Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

2020’de %70’i Geçen Oranla Çin GSYİH’si ABD’ye Yaklaşıyor

Uzmanlar, Çin'e ilişkin iyimser beklentilerle GSYİH açığının daha da daralacağını ve Çin GSYİH'sinin ABD'ninkine oranının yüzde 70'in üzerinde kalacağını öngördü.
2020’de %70’i Geçen Oranla Çin GSYİH’si ABD’ye Yaklaşıyor

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki kıyaslamalar, pandeminin vurduğu 2020’de daha dikkat çekici hale geldi ki gelen birçok yorum bu durumu destekliyor. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından yayımlanan rapor onlardan bir tanesi.

Buna göre Çin, Covid salgını sırasında en büyük doğrudan yabancı yatırım alıcısı olarak ABD’yi geride bıraktı. ABD’nin çektiği 134 milyar dolara kıyasla Çin, geçen yıl 163 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım sağladı. Uzmanların Global Times’a yaptıkları açıklamalar da Çin ekonomik çıktısının, ABD GSYİH’sinin büyüklüğüne bir adım daha yaklaştığını gösterdi.

Dünya ekonomisinin şiddetli koronavirüsten ağır bir darbe aldığı 2020’de Çin çıktısı yüzde 70 işaretini geçti.
Çin ABD Dünya Ekonomi Pay
KAYNAK: Global Times

Ayrıca uzmanlar oranın bu yıl daha da artacağını söyledi. ABD Ekonomik Analiz Bürosu’ndan alınan verilerse Perşembe günü ABD GSYİH’sinin 2020’de yıllık bazda yüzde 3,5 düştüğünü ortaya serdi. Rekor düşüş, 2009 mali krizinden bu yana ilk olumsuz okuma ve 1946’dan bu yana en düşük seviyeyi temsil etti.

Hükümet ve konut piyasası dışında neredeyse her sektör geçen yıl küçüldü. Ekonominin üçte ikisinden fazlasını oluşturan önemli bir faktör olan tüketici harcamaları, 1932’den bu yana en kötü performansla yüzde 3,9 oranında geriledi. Pandemi, tüketici harcamalarını ve iş yatırımlarını düşürerek birçok Amerikalıyı işsizliğe ve yoksulluğa sürükledi.

Resmi verilere göre cari dolar GSYİH 2020’de yüzde 2,3 veya 500,6 milyar dolar düşüşle 20,93 trilyon dolar seviyesine geriledi.
ABD 4Ç20 GSYİH
KAYNAK: BEA

Ancak rakam ABD’yi hala dünyanın en büyük ekonomisi yaptı. 2019’da ABD’nin nominal GSYİH’si 21.43 trilyon dolar olmuştu. Çin’in nominal GSYİH’si, 2019’daki yüzde 67’lik orandan ABD’nin yüzde 70,4’üne ulaştı. Etkili önleme tedbirleri ile COVID-19 aksaklıklarından çıkan ilk ülke olarak Çin GSYİH’si 2020’de 100 trilyon yuan (15.42 trilyon $) eşiğini aşarak geçen yıl yıllık %2,3 artışla 101.5986 trilyon yuana ulaştı.

Ve pandemi yılında büyümeyi sürdüren tek büyük ekonomi oldu.

Uzmanlar da dünyanın en büyük iki ekonomisinin bu yıl güçlü bir şekilde toparlanacağına ve Çin’in ekonomik çıktısında daha yüksek bir artış kaydedebileceğine dair güçlü beklentilerle, GSYİH açığının daha da daralacağını ve Çin GSYİH’sinin ABD’ninkine oranının yüzde 70’in üzerinde kalacağını öngördü. Global Times tarafından araştırılan 20 uzmanın medyanına göre Çin ekonomisinin 2021’de yüzde 8,2 oranında büyümesi beklenirken IMF büyümenin yüzde 8,1 olacağını öngördü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum