Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2020 Yılında Mobil Uygulamalar Rekor Kırarken, Akıllı Telefon Pazarı Daraldı

Yapılan araştırmalar 2020 yılında mobil uygulamalarda yapılan harcamaların arttığını ancak akıllı telefon satışlarının azaldığını ortaya koydu.
2020 Yılında Mobil Uygulamalar Rekor Kırarken, Akıllı Telefon Pazarı Daraldı
Yorum

Akıllı telefonlar ve bu cihazlar için geliştirilen uygulamalar artık hayatımızda büyük yer tutar hale geldi. Son yıllarda sektörün önde gelen şirketleri ve geliştiricileri iddialı ürün ve servisleri ile tüketicilerin karşısına çıkıyor. Bilindiği üzere 2020 yılı tüm dünya için COVID-19 gölgesinde yaşandı. Sosyal hayatta önemli değişiklikler yaşandı ve insanlar evlerinde daha fazla vakit geçirmeye başladı. Bu durum teknoloji alanında da etkisini gösterdi.

Yapılan araştırmalar özellikle mobil uygulamalar açısından yılın çok parlak geçtiğini gösteriyor. Sensor Tower’ın araştırması App Store ve Play Store mağazalarında yapılan harcamalarda büyük artış yaşandığını ortaya koydu. Bir diğer araştırma şirketi TrendForce’un raporu ise akıllı telefon satışlarında düşüş yaşandığına işaret ediyor.

Uygulama Harcamaları Rekor Kırdı

Uygulama Harcamaları Rekor Kırdı

Rapora göre kullanıcılar Play Store ve App Store’da 111 milyar dolar harcama yaptı. Özellikle pandemi döneminde insanların evlerine kapanması ile beraber mobil uygulamaların kullanım oranında büyük artış yaşandı. Bu durumun harcamalara olumlu yansıdığı belirtiliyor. 2019 yılına nazaran geçtiğimiz yıl kullanıcıların harcamasında yüzde 30.2 oranında artış kaydedildi. App Store’da bu artış yüzde 30.3 olurken, Play Store’da ise yüzde 30 olarak görüldü.

Kullanıcıların en çok harcama yaptığı uygulamalar ise mobil uygulamalar oldu. 2020 boyunca iOS kullanıcıları oyunlar için 47.6 milyar dolar harcadı. Bu rakam 2019’a göre yüzde 25 artış olduğunu gösteriyor. En çok kazanç elde eden oyun ise Tencent’in geliştirdiği Arena of Valor oldu.

Mobil oyun sektörünün yıl boyunca 80 milyar dolara yakın para kazandığı belirtiliyor. Bu rakam bir önceki yıl 63 milyar dolar seviyesindeydi. Oyun harici uygulamalarda ise sosyal medya devi TikTok, en fazla indirilen uygulama olmaya devam ediyor.

Elde edilen tüm gelirin yüzde 71’7’si ise mobil oyunlardan sağlandı. iOS ve Android mağazaları yıl boyunca toplamda 143 milyar indirme sayısına ulaştı. 2019’da bu rakam 115.5 milyar seviyesindeydi ve yüzde 23.7’lik bir artış göze çarpıyor. Pandeminin de etkisiyle mobil uygulama pazarında görülmemiş bir büyüme yaşandığı kaydedildi.

Akıllı Telefon Satışları Azaldı

Akıllı Telefon Satışları Azaldı

Mobil uygulamalar 2020’de çok parlak bir dönem geçirdi ancak bu durum akıllı telefon sevkiyatlarında tersi yönde gerçekleşti. TrendForce tarafından hazırlanan rapora göre yıl boyunca akıllı telefon satışlarında yüzde 11 oranında azalma yaşandı. Şirketler yıl boyunca 1.25 milyar akıllı telefon üretti. Zirvede Samsung, Apple, Xiaomi, Vivo ve Huawei gibi şirketler yer alıyor. Huawei’nin ABD yaptırımlarına rağmen rekabet gücünü koruduğunu söyleyebiliriz.

Teknoloji devinin yeni nesil telefonlarında Google servisleri yer almıyor ve bu durum satışları olumsuz yönde etkiliyor. Uzmanlar 2021 yılında pandeminin de etkisini azaltması ile beraber akıllı telefon pazarının yeniden büyüme trendine gireceğini tahmin ediyor.

En Fazla İndirilen Uygulamalar

Gelişmekte olan ülkelerde cihaz değiştirme dalgasının görüleceği ve 2020’ye nazaran yüzde 9’luk bir büyüme öngörülüyor. Yıl genelinde yapılacak satış tahmini ise 1.36 milyar dolar olarak açıklandı. Huawei tarafında ise sıkıntıların devam edeceği düşünülüyor.

Analistlere göre Google servislerinin telefonlarda yer almaması şirketin küresel pazardaki kan kaybının sürmesine neden olacak. Tabi ABD’de Biden’ın başkan olması ile beraber tüm koşullar değişebilir. Diğer yandan yeni nesil mobil internet teknolojisi 5G’nin de 2021 yılında yaygınlaşmasına kesin gözüyle bakılıyor. Tahminlere göre 5G destekli telefonlar tüm pazarın yüzde 37’sine ulaşacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu