Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı: 2020’de Büyüme ve İşsizliğe Odaklanılacak

Türkiye’nin finans sistemini değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, tüm zorlukların üstesinden gelindiğini, gelecek yıl odak konularımızın işsizlik ve büyüme olacağını söyledi.
Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı: 2020’de Büyüme ve İşsizliğe Odaklanılacak

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Batı Platformu’nun Kasım ayı toplantısına katıldı. Toplantının ana konuğu olarak söz alan Aşan, Türkiye’nin finans sistemini değerlendirdi.  2020 yılında ağırlıklı olarak büyüme ve işsizliğe odaklanılacağını söyledi.

İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesindeki düşünce kuruluşlarından biri olan Batı Platformu’nun aylık toplantısına; İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, Prag Büyükelçiliği’ne atanan İAÜ Batı Araştırmaları Merkezi Başkanı ve AB Eski Bakanı Egemen Bağış ile iş dünyasından seçkin isimler ve birçok akademisyen katıldı.

2019 yılında dengeye ulaşan Türkiye ekonomisinin, 2020’de de başarılı bir performans göstereceğini vurguladı.

Göksel AşanAşan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı (YEP) doğrultusunda 2019’un dengelenme yılı olduğunu belirtti. Bu yıl hem döviz kurlarında hem de enflasyonda istenen hedefin tutturulduğunu söyleyen Aşan cari işlemlerde de uzun yıllardan sonra ilk defa fazlaya geçildiğine dikkat çekti.

İki tane spekülatif atağı ve seçimi geride bıraktığımızı belirterek, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin başarılı bir performans sergilediğini söyledi. Önümüzdeki yıl ise daha çok büyüme odaklı ve işsizlikle mücadelenin yoğun olduğu bir yıl geçireceğimizi sözlerine ekledi.

Önümüzdeki dönemlerde ekonomide köklü değişimlerin görüleceğini söyledi.

Ekonomide Köklü DeğişimSon açıklanan enflasyon rakamlarına da değinen Aşan, hedeflenenden daha iyi bir performans sergilendiğini belirtti. Merkez Bankası’nın art arda yaptığı faiz indirimleri ile birlikte yılbaşından bu yana ciddi oranda düşüş olduğunu, bunun da ekonomide canlanma olarak karşılığının alınacağını dile getirdi.

Enflasyondaki istikrarın birçok alanı etkilediğini söyleyen Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı ekonomik planın önemli maddelerinden birisinin enflasyon ile mücadele olduğunu hatırlattı. Geçen hafta Cuma günü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Türkiye’nin not görünümünü yükseltmişti. Dr. Aşan bu not yükseltmelerinin devamının geleceğini ifade etti.

Türkiye 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girecek.

Egemen BağışPrag Büyükelçisi Egemen Bağış, toplantı öncesinde yaptığı konuşmada Türkiye’nin zorlu koşullara maruz kaldığını ancak buna rağmen halen güçlü olduğunu söyledi.

Bağış,“One Minute olayıyla başlayan, Gezi olaylarıyla devam eden, 17-25 yargısal darbe girişimiyle süren ardından Kobani olayları, Rus uçağının düşürülmesi, Rus Büyükelçisi’nin vurulması, 15 Temmuz, terör olaylarının şiddetlenmesi, kur oyunları gibi saldırıların hepsine rağmen Türkiye ekonomisi hala güçlü.” dedi.

Bu kadar saldırı karşısında hiçbir ülkenin dayanamayacağını ancak Türkiye’nin yüksek dirayet gücü, yönetimde ortaya koyduğu kararlılık ve özel sektörün hassasiyetiyle üstesinden geldiğini aktardı.

Dışarıdan saldırı geldiğinde Türk milletinin her zaman tek yürek olduğunu söyleyen Bağış, 2023 yılında en büyük 10 ekonomi arasında adımızın yer alacağını dile getirdi. Prag ile ilişkilere de değinen isim, 3,5 milyar olan ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum