Yatırım yapmaya başla!

Bakan Selçuk Duyurdu: 2020 Yılı Asgari Ücret Net 2324 TL Oldu!

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği 2020 yılı asgari ücret rakamı nihayet açıklandı. Geçerli olacak asgari ücret rakamı net 2324 TL 70 kuruş olarak belirlendi.
Bakan Selçuk Duyurdu: 2020 Yılı Asgari Ücret Net 2324 TL Oldu!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dört toplantı sonucunda aldığı karar nihayet netliğe kavuştu. Türkiye’deki milyonlarca vatandaşın merakla beklediği 2020 yılı için asgari ücret rakamı brüt 2943 lira ve net 2324 TL 70 kuruş olarak belirlendi. Evli ve üç çocuklu bir vatandaş için asgari ücret tutarının 2479 TL 21 kuruş olduğu açıklandı.

Kararın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, komisyon tarafından varılan oy çokluğu sonucunda belirleme yaptıklarını aktardı. 2020 yılında asgari ücret desteğini Türkiye’de faaliyet gösteren tüm işletmeler için 75 TL olarak devam ettireceklerini duyurdu.

Alınan kararın ardından Türk-İŞ’ten itiraz geldi. 2578 TL’nin altında bir tutarı kabul etmeyeceklerini öncesinden bildiren temsilciler, açıklanan 2324 TL’lik rakamdan memnun olmadı ve toplantıdan ayrılma kararı aldı.

Türk-İŞ Alınan Karara İtiraz EttiBöylelikle 2020 yılı için geçerli olacak asgari ücret 2019 yılında uygulanan net 2020 TL’ye göre %15,03 oranında zamlanmış oldu. Selçuk, asgari ücret belirlerken bu ücretin etkilenmeyeceği tüm ekonomik dengeleri ve bununla birlikte toplumun tüm kesimindeki vatandaşları düşünmek gerektiğinin önemli olduğuna dikkat çekti.

Beklenen yıl sonu enflasyon oranının %12 seviyelerinde öngörüldüğüne değinen Selçuk, bu oranın 3 puan üzerinde bir artış yapıldığını söylerken “işçilerin enflasyona ezdirilmemesine” ilişkin sözlerini yerine getirmiş olduklarını ifade etti.

Selçuk’un açıklamalarının ardından konuşan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ise kurum olarak yaptıkları araştırmaların sonucunda açlık-yoksulluk ve yaşam maliyeti rakamlarını açıkladıklarını anımsattı. Belirlenen 2324 TL tutarının işçi kesimini temsilen kabul etmelerinin mümkün olmadığını açıkça belirtti.

2008 yılında başlayan ve etkileri hala süren kriz dolayısıyla alım gücünün oldukça düşük olduğu bir dönem içinde bulunduğumuzu belirten Irgat, belirlenen bu tutarın çalışan bir personele 10 gün dahi yetmeyeceğini öne sürdü. TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da açıklamasında yorumda bulunmamayı tercih etti ve alınan kararın tüm çalışan ve işverenlere hayırlı olmasını diledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum