Yatırım yapmaya başla!

Hipercar Sınıfına 483 Km/h’yi Tattırmaya Gelecek “SSC Tuatara” Üretimine Başlandı!

Amerikalı SSC'nin Tuatara'sı karanlık asfalt üzerinde beyaz duman çıkarmaya geliyor. Haddinden fazla güçlü olacak hız aracının detaylarına bakalım.
Hipercar Sınıfına 483 Km/h’yi Tattırmaya Gelecek “SSC Tuatara” Üretimine Başlandı!

Açılımı Shelby Super Cars olan Amerikalı menşeli araç üreticisi SSC, hiper otomobilini yollara indirmeye hazırlanıyor. Tuatara’yı yaklaşık bir yıl önce Pebble Plajı’nda göstermesinin ardından bugün Washington Richland’da üretime geçtiğini açıkladı.

Her bir hipercar gibi aşırı hızlara imza atmaya gelecek Tuatara, vücut sıvılarına basınç yükleyecek bir tork gücünü sürücüsüne hissettirecek. Rakipleri olan Koenigsegg Jesko, Hennessey Venom F5, Bugatti Chiron gibi benzinli araçlara, yerinde bir meydan okuma yapıyor. Gelin detaylara birlikte bakalım.

Robotsu bir duruş, tehlikeli bir bakış!

Hypercarın ilk bir tanesinin üretildiği bildirildi. Tamamı karbon fiberden olan gövde yapısı Tuatara’yı hafif yaptığı kadar çelikten bile sağlam bir seviyeye getiriyor. Aracın kapı ve kaput bölümlerinin açılmış şekli, Koenigsegg Jesko ile benzerlik gösteriyor.

SSC, Tuatara’nın önünde hiç bir şeyin engel olmasını istemiyor. Bu sözden de bunun rüzgarlar olduğunu hemen anlayabiliyoruz. Uzmanlarla yapılan aerodinamik bileşenler ve aracın hesaplanan dış gövde yapısıyla Tuatara’nın sürtünme katsayısı 0.279 olarak ölçülmüş. Şirkete göre bu bugüne kadar olan hipercarlar içerisindeki en düşük oran.

Derisinin altında karbon monokok bir şasiye sahip SSC Tuatara, tam olarak 1.750 beygir güç üretiyor.

Etanol yakıtlı Jesko’nun ürettiği 1.600 beygirden daha fazla. Bu beygirleri 5.9L ikiz turbolo bir V8’ten alıyor. Normal oktanlı bir benzin dışında Tuatara’nın da deposunda artı 400 beygir güç katan E85 yakıtı olacak.

Amerikalı şirket 5.9L V8 ile eşleştirdiği ve torku tekerleklere ileten Automac AMT sistemiyle entegre olan 7 vitesli bir şanzımanla tamamlamışlar. Bu arada motor üzerindeki yazan 1.3 MegaWatts ibaresi oldukça kışkırtıcı!

1.247 kiloluk ağırlığını taşıyacak yüzlerce beygir!

Karbonla gelen hafiflik avantajı olan Tuatara’nın 1.350 + 400 beygir şeklinde bölünen benzin + ethanol yakıt sistemi sayesinde aracın 483 km/h’ye kadar uzayan bir hız aralığına sahip olması bekleniyor.

Düne kadar 350 km’yi geçmek için asfalt yıldırımları yapmaya çalışan mühendisler bundan sonra 500 km/h için çalışıyorlar.

Tabi bir firma dayanacak lastik çıkartabilirse! SSC’nin ilk hedefi 457 km/h’ye çıkmak ve sonrasında bunu 26 km/h daha üstte taşımak. Ultimate Aero’nun üzerine çok şeyler katan firma aracını tam süreleri verilmese de 2.5 saniye altında kalkış yaptıracak.

Özellikle Koenigsegg ve Bugatti’nin pencerelerine giren SSC, yılın üçüncü çeyreğinde müşterilere teslim edilmeye başlanacak. Aslın ilk müşteri dersek daha doğru olur. Zira el yapımı aracın üretim adedi yıl içerisinde sınırlı olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum