Yatırım yapmaya başla!

402 Km Sürate Çıkabilen McLaren Speedtail Karşınızda!

McLaren'in 400 km duvarını aşan modeli Speedtail'in yapısı hakkındaki bilgiler.
402 Km Sürate Çıkabilen McLaren Speedtail Karşınızda!

Çok değil, 2 ay önce McLaren’in asfalta çıkartacağı Speedtail’den bahsetmiştik. Kendi ayakları üzerinde durmaya başladığından beri İngiliz marka müthiş işler çıkartıyor. Hiper araç klasmanında zaten geçerli olan bir ismi vardı ve bunu birkaç kat artırmayı başardı. Bunun en iyi ispatı McLaren modellerinin satış rakamları.

Efsane Senna ardından gösterilen Speedtail, ismiyle aslında her şeyi açıklıyor. Bize soracak olursanız modelin tek çıkartılış amacı Bugatti’nin Chiron’unu, Hennessey’in Venom F5‘ine, hiper otomobil yapısının nasıl olduğunu göstermek! Bakalım hızlı yer roketinin özellikleri neler olacakmış.

Speedtail’in şekillerine baktığımızda marka modellerinin tam bir karışımı olduğunu görüyoruz.

Farların duruş biçimine göre P1 diyebiliriz. Klasik burun yapısı korunmuş ve araca uzun süreli rüzgar direnci hesaplamaları yapıldığı belli oluyor. Tamamı karbon fiber malzemeden yapılan gövde bileşenlerinde, ön lipler adeta dengeleyici duruyor.

Ön  tarafta başlayan sürtünme hesaplamaları aracın her kısmına uygulanmış.

Kabin tasarımı dikkatinizi çekmiştir. Ön kısımdan gelen rüzgarlar, tavandan süzülerek arka kısımda aracın yerde tutulması için downforce oluşturacak.

Ön tekerleklerin neden öyle durduğunu merak edeceksiniz. Sebebi ise açıklık kısımlarından toplanan hava akımları, ulaşılması gereken yerlere daha sağlıklı şekilde dağıtılacak.

Speedtail’i bütün olarak aerodinamik bir parça görebiliriz.

Şeklinin nereye doğru gittiğini biraz sonra sizlere açıklayacağız. Hız için çizilen karoserinde dikiz aynaları otomatik girip çıkabilen bir yapıya sahip. Gidiş sırasında kapanarak sürtünme azaltılıyor.

Speedtail’i dengede tutacak malzemeler arka kısımda.

Yine karbon motor kaput kapağı karbondan yapılmış. Speedtail’in son süratteyken kusursuz denge sağlamak için hidrolik kanat rüzgarlığa görev verilmiş.

Aynı zamanda Porsche 918 Spydar’da de net şekilde gördüğümüz duruş sırasında da açılma, McLaren modelinde de mevcut.

Kabine bakınca neyin devamı olduğu anlaşılıyor.

90’lı yılların adından en çok söz ettiren ve tarihin unuttuğu en hızlı spor araçlarından sayılan McLaren F1 ile benzer. Speedtail orta konumlu bir sürüş pozisyonuna sahip. İki yolcuyla sürülebilecek hiper aracın kabinine bolca elektronik aksam verilmiş.

Görünen ekranların hepsi dokunmatik. Köşe kısımlardaki ekranlar da dikiz ayna görevinde. Başka araçlarda görmediğimiz iç detaylardan biri vites kontrol kısımlarının tavana yerleştirilmesi. Hatta birçok kontrol düğmesi diyelim.

Motor bölümünde P1’de şekillenen hibrit motorun güçlendirilerek Speedtail’e aktarıldığını tahmin ediyoruz.

McLaren 402 km/h‘ye gideceğini söyledi ama bunu neyle ve nasıl yapacağından bahsetmedi. Tahmin etmek zor değil. Bir de fısıltılar içerisinde Speedtail’in P1’den alınan elektrik motorunun, Senna’ya ait 4.0L çift turbo V8 ile kombin edileceği yönünde.

Toplamda aracın gücü 1000 ps olarak tahmin edilse de 1050 ps‘e gelmesi bekleniyor. Speedtail’in kalkış süresi için söylenen rakam 2.2 saniye. 0-300 km/h aralığında ise 12.8’lik bir süreden bahsedildi.

McLaren işi şansa bırakmadan, hıza duyarlı en iyi modellerden birini bizlere göstermiş oldu. Hiper araç klasmanında artık paha biçilmez modeller yapabilen İngiliz şirket Bugatti, Hennessey, Ferrari, Lamborghini, Rimac vs. markalara kalite hissiyatını çoktan hissettirdi.

Son bilgi olarak; Speedtail dünyada sadece 106 adet olacak. Ön siparişle satın alınabilen bu hız aracının teslimatları 2020 yılında başlayacak. Hepsinden önemlisi 2 milyonluk fiyat etiketi için paranızı hazırlamalısınız…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum