Yatırım yapmaya başla!

Toyota Supra’da Kullanılacak Motor BMW’den Geliyor!

Toyota Supra baş mühendisi Tetsuya Tada, efsane spor araçta kullanılacak motor tipinden bahsetti!
Toyota Supra’da Kullanılacak Motor BMW’den Geliyor!

Bazıları için dünyaya gelmiş en gerçekçi spor otomobil! Bu tip sözler her araca söylenmez. Otomobilin kendini sevdirmesi ve kabullendirmesi gerekir. O yüzden Supra’ya gerçek bir efsane olarak bakılır. 15 yıl önce biten üretimin ardından tekrar insanlara sunulmak üzere projenlendirilen Japon spor aracın hangi motoru ve şanzımanı kullanılacağı açıklandı.

Önceki yazılarımızda Supra baş mühendisi Tetsuya Tada’nın araç hakkında söylediklerini sizlerle paylaşmıştık. Tada orada, BMW ile olan ortalığın sanıldığı gibi olmadığı, parça alış verişlerinin sık olmadığını söylemişti. Aynı kişiden gelen açıklamalar bu sefer biraz daha farklı.

Baş mühendis Tada, Supra’nın motoru için konuyu ankete bile sunduklarından bahsetti.

Yapılan ankete göre Toyota takipçileri Supra efsanesinin sıralı altı silindirli motorla olması gerektiğini söylemişler. Tada’da markanın böyle bir motorun Ar-Ge ve üretimini yapmadığı için bu tedariğin BMW’den yapıldığını bildirdi. Aslında Alman marka ile yapılan ortak platform iş birliği direkt olarak motor için olduğu da söylenebilir.

6 adet silindirin düz yerleştirildiği motor, Supra’nın gerçek kimliği olarak gösteriliyor. Zira bu motor denge ve titreşimde üstünde konumlu olduğu otomobili profesyonelleştiriyor.

Şirket, motorun kesinlikle BMW’den geldiğini söylese de teknik verilerden bahsetmedi.

Supra, Z4’ün platformunu kullandığına göre M40i’de kullanılan motorun aynısı Toyota’ya aktarılabileceğini düşünüyoruz. O zaman BMW değerlerine göre 3.0L hacimli motordan 382 ps güç alınıyor. Oluşan 500 nm tork ile Z4 4.4 saniyede 0-100 km arasını kalkabiliyor. Güç aktarımlarının hepsi BMW’den gelen 8 ileri otomatik şanzımanla gerçekleştirilecek.

Yine aynı Z4’te olduğu gibi elektrikli sınırlı kaymalı diferansiyel arka kilidi ve yüksek frenaj gücüne sahip Brembo kaliperleri olacak. Yeni Supra’nın gövde yapısının en az LFA kadar üst düzey kalitede olacağı ve 50/50 ağrılık dağılımı ile yol alınacağı söylendi.

Supra hakkında söylenen en ilginç şeyler aslında bunlar değil. Asıl bizim dikkatimizi çeken Gazoo Racing‘in 3.0L sıralı altı silindir haricinde farklı bir “sportif motorlar” üreteceği oldu. Söylenenden anladığımız ise Toyota’nın usta olduğu hibrit teknolojisinin Supra’ya entegre edilmesi.

Şimdilik Japon efsane spor otomobil hakkında vereceklerimiz bu kadar. Daha farklı detaylar geldikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum