Yatırım yapmaya başla!

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarına Intel’in Yapay Zekası Damga Vuracak

2020 yılının yaz aylarında Tokyo’da düzenlenecek olimpiyat oyunlarında Intel yapay zekası ile destek verecek.
2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarına Intel’in Yapay Zekası Damga Vuracak

Teknoloji şirketlerinin yapmış olduğu yatırımlar yeni projelerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Son yıllarda özellikle yapay zeka alanında büyük gelişmelere tanık oluyoruz. Google, Facebook, Intel, AMD, Amazon, Apple gibi pek çok teknoloji devi yapay zekaya yönelik büyük yatırımlar yapıyor. Gelişmeler gösteriyor ki yapay zeka önümüzdeki yıllarda günlük hayatta çok daha fazla pay sahibi olacak.

Bununla beraber düzenlenen spor müsabakalarında da teknolojiye daha fazla yer verilmeye başlandı. Bu örneklere bir yenisi ise önümüzdeki yıl içerisinde eklenecek. ABD’li teknoloji şirketi Intel, geliştirdiği yapay zeka destekli 3 boyutlu izleme teknolojisini düzenlenecek olimpiyat oyunlarında sunacak.

2020 yılının yaz ayında düzenlenecek olan Tokyo Olimpiyat Oyunları, bu anlamda yapay zekanın ilk kez kullanıldığı bir organizasyon olarak tarihe geçmiş olacak. Bununla beraber yapay zeka tabanlı yüz tanıma sistemleri yine bu organizasyonda kullanılacak. Yüz tanıma altyapısı için Intel ve NEC ortak çalışma yapacak.

Yapay Zeka ile 3 Boyutlu İzleme Yapılacak

Yapay Zeka ile 3 Boyutlu İzleme Yapılacak

Dünyanın önde gelen işlemci üreticisi Intel, yapay zeka alanında son yıllarda büyük atılımlar yapıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde yapay zeka destekli ilk işlemcisini işletmelerin hizmetine sunmak üzere duyurmuştu. Öyle görünüyor ki önümüzdeki günlerde Intel’in adını yapay zeka alanında daha fazla duyma fırsatı bulacağız. Şirket son olarak Tokyo’da düzenlenecek olimpiyat oyunlarına yeni bir yapay zeka teknolojisini getirmeye hazırlanıyor.

3 Boyutlu Sporcu İzleme adı verilen teknolojisi ile 100 metre koşuları gibi pek çok etkinlikte sporcuların izlenmesi sağlanacak. Sistemde 4 kamera yer alacak ve sporcuların tüm hareketleri en ufak ayrıntısına kadar analiz edilecek. Üstelik bu analizler izleyenler ile paylaşılacak ve sporcuların üzerinde görsel olarak gösterilecek. Intel diğer yandan olimpiyatlara yönelik 5G altyapısı kurmak adına çalışma yürütüyor.

Kurulacak olan altyapı ile drone tabanlı ışık gösterisi ve mücadelelere özel VR ürünlerinin geliştirilmesi planlanıyor. Intel kuracağı sistem için Core i5 serisi işlemcilerine yer vereceğini açıkladı. Bununla beraber teknoloji devi NEC ile beraber iş birliği yapacak ve yüz tanıma sistemlerinin kurulmasında rol alacak.

Yüz Tanıma Sistemleri Yapay Zeka Temelli Olacak

Yüz Tanıma Sistemleri Yapay Zeka Temelli Olacak

Bilindiği üzere olimpiyat oyunları 4 yılda bir düzenleniyor ve milyonlarca insanın takibinde oluyor. Organizasyonun düzenlendiği bölgede ise yüz binlerce insanın trafiği söz konusu oluyor. 2020 yılının yaz aylarında Tokyo’da düzenlenecek olan olimpiyat oyunlarında teknolojinin cömertçe kullanılacağını söyleyebiliriz. Japonya merkezli elektronik şirketi NEC ve ABD’li Intel, yapay zeka temelli çalışmalar yapacak ve olimpiyat oyunlarında yüz tanıma sistemlerinin kurulmasından sorumlu olacak.

Geliştirilecek olan sistemle Tokyo’da 300 binden fazla insanın yüz tanıma sistemlerinden sorun yaşamadan geçebileceği belirtiliyor. Yüz tanıma sisteminin nasıl çalışacağına değinecek olursak, yapay sinir ağları üzerinden özel bir yöntem kullanılacağı ifade ediliyor.

Binlerce insanın kişisel verilerinin nasıl korunacağına dair Intel’den henüz aydınlatıcı bir açıklama gelmiş değil. Teknoloji şirketleri Intel ve NEC bu konuyla ilgili bilgilendirmenin olimpiyatı organize edenler tarafından yapılması gerektiğini belirtiyor.

Kurulacak olan yüz tanıma sistemleri ile binlerce görevlinin çok daha hızlı şekilde kontrol edilebilmesi hedefleniyor. Yüz tanıma sistemleri ile beraber bugüne kadar kullanılan geleneksel yöntemlerden de vazgeçilmeyecek. Görevlilerin yine yaka kartı takmaları zorunlu olacak. Bu kartların kaybolması ya da çalınması durumunda kurulacak olan yapay zeka altyapısı devreye girecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum