Yatırım yapmaya başla!

2020’de Tarım Sektörü için Ayrılan Bütçe 33,4 Milyar TL Olarak Belirlendi

2020 yılı için belirlenen 1 trilyon 95,5 milyar lira bütçe giderinden, 33,4 milyar lirası tarım sektörü için ayrıldı.
2020’de Tarım Sektörü için Ayrılan Bütçe 33,4 Milyar TL Olarak Belirlendi

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifini kamuoyu ile paylaştı. Naci Ağbal düzenlenen basın toplantısı ile yaptığı açıklamada 2020 yılı için belirlenen tahmini bütçe açığının 138,9 milyar TL olduğunu söyledi.

Bütçe dengesinin hedefler içinde kalmasının temel amaçları olduğunu söyleyen Ağbal, bu süreçte mali disiplinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Ekonomi politikasında yer alan önceliklerin; finansal istikrarın güçlendirilmesi, iç tasarrufun artırılması, enflasyonla mücadele ve fiyat istikrarının kalıcı hale getirilmesi olduğunu söyledi. 2020’de tarım sektörü için ayrılan toplam bütçenin 33,4 milyar TL olduğunu belirtti.

Tarımsal destekleme programları için ayrılan bütçe 2019 yılına kıyasla %36,6 oranında artırıldı.

Tarım BütçeCumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, söz konusu artışla birlikte tarımsal desteklemenin 22 milyar liraya yükseldiğini bildirdi. Bunun 5,1 milyar liralık kısmının tarım sektörü yatırım ödeneklerine ayrıldığını belirten Ağbal; tarımsal kredi sübvansiyonu, KİT’lerin finansmanı, ihracat desteği ve müdahale alımlarına ise 6,3 milyar TL ayrıldığını açıkladı.

22 milyar liralık tarım desteğinin; 6,6 milyar lirasının hayvancılığa, 3,1 milyar lirasının mazota, 2,4 milyarının pamuk prim desteğine, 2 milyar lirasının hububat prim desteğine, 1,4 milyarının kalkınmaya, 1,1 milyarının tarım ürünleri sigorta desteğine ayrıldığını söyledi.

Bunların yanında gelecek yıl; gübre desteği için 900 milyon TL, fındık alan bazlı gelir desteği için 900 milyon TL, yağlı tohumlar bitkiler prim desteği için 776 milyon TL, çay prim desteği için 182 milyon TL, telafi edici ödeme desteği için 307 milyon TL ve diğer destekleme hizmetleri için 2,2 milyar TL ödenek belirlendiğini açıkladı.

Ağbal, söz konusu prim desteklerinin üretimi artırma açısından büyük katkı sağlayacağını belirtti.

2020 BütçeTarım sektöründe sık sık hibe ve prim destekleri verilirken bunların daha önceden açıklanmaması çiftçilerin şikayet etmesine sebep oluyor. Zamanında açıklanmayan ve geç ödenen desteklerin ise hedeflenen faydayı sağlamadığı aktarılıyor.

Bu sebeple 2020 yılında tarımsal destek ödemelerinin üreticilere daha önceden bildirilmesi ve zamanında ödeme yapılması hedefleniyor. Gelecek yıl tahmin edilen bütçe açığı 138,9 milyar TL oldu. 1 trilyon 95,5 milyar lira gider olarak belirlenirken, 956,6 milyar lira gelir olarak açıklandı.

Bunun 33,4 milyar lirası tarıma, 176,1 milyar lirası eğitime ayrılacak. Bütçeden diğer alanlara ayrılan miktarlar; savunma için 141,1 milyar TL, yerel yönetim için 97,3 milyar TL, reel sektör için 44,5 milyar TL ve sosyal yardımlar için 69,5 milyar TL olarak belirlendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum