Yatırım yapmaya başla!

2020 Takvimini Yayınlayan TCMB, Para Politikası Toplantı Sayısını 12’ye Çıkardı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2020 yılına ilişkin takvimini yayınladı. Buna göre politika toplantısı sayısı 8'den 12'ye çıkarıldı.
2020 Takvimini Yayınlayan TCMB, Para Politikası Toplantı Sayısını 12’ye Çıkardı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2020 yılı içinde uygulanacak para ve kur politikası operasyonel metnini yayınladı. Buna göre mevcut seviyesi 8 olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının sayısı 12’ye çıkarıldı. Toplantı sayısı, 2017 yılının Ocak ayında 8 olarak belirlenmişti. 2020 yılında öncekilere kıyasla daha fazla faiz toplantısı gerçekleştirecek olan banka, enflasyondaki düşüşü sürekli kılmak adına çaba gösteriyor.

Bu kapsamda para politikasında izlenen temkinli duruşun devam edeceğini ve sahip olduğu araçları en iyi şekilde kullanacağını duyuran TCMB, fiyat istikrarını sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca banka önceden açıkladığı yıllık takvim çerçevesinde 2020 yılında yalnızca toplantı sayılarında değişikliğe gitmeyecek.

TCMB, özellikle son zamanlarda enflasyonda gözle görülür bir iyileşme kaydedildiğini vurguladı.

Enflasyonda Gözle Görülür İyileşme VarFakat bu iyileşmeye rağmen Türkiye’nin enflasyon oranının komşu ülkelere göre hala yüksek olduğu belirtildi. Enflasyonun düşük seyrindeki sürekliliğin ülkedeki risk primi ve uzun vadeli faizlerin gerilemesi bakımından oldukça önemli olduğunun altı çizildi.

Metinde ayrıca bankanın temel hedeflerinden birinin önce enflasyonun tek haneye indirilmesi olduğu ifade edilirken, ardından belirlenen nihai hedef olan %5’e düşürülmesi için gerekenin yapılacağı aktarıldı. Dalgalı döviz kuru trendinin bir süre daha devam edeceği duyurulurken, döviz kurunda iktisadi temellerden gerçek bir kopma olması durumunda TCMB’nin bu duruma kayıtsız kalmayacağı vurgulandı.

Döviz kuru seyrinin fiyat istikrarı üzerinde kalıcı bir etki bırakması ya da finansal istikrara yönelik bir risk oluşturması halinde de TCMB’nin gerekeni yapacağı öğrenildi.

Döviz Kuru SeyriBankanın ifadelerinde, enflasyonla mücadele çalışmaları kapsamında fiyat istikrarını sağlamak için tek başına para politikasının yetersiz kaldığı kanısına varıldığı yer aldı. Hedeflenen seviyeye ulaşma konusunda toplumsal bir mutabakata ve ortak bir gayrete gereksinim olduğu belirtildi.

Türkiye’de düşük enflasyon önünde engel oluşturan ya da bunu geciktiren her türlü durumun azaltılması gerektiği açıklandı. Böylelikle toplumsal refahın artacağı ve fiyat istikrarının sağlanacağına dikkat çekildi. 2020 yılında maliye politikasına yönelik her türlü gelişmenin başta enflasyona etkileri sebebiyle oldukça yakından izleneceği metinde yer alan ifadelerden biri oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum