Yatırım yapmaya başla!

2020’de Savunma Bütçesini Büyütmeye Yönelen Japonya, 48,5 Milyar Dolar Hedefliyor!

Japonya, 2020 yılında savunma için ayırdığı bütçeyi %1,1 artırarak 5 trilyon 310 milyar yene yükseltmeyi hedefliyor.
2020’de Savunma Bütçesini Büyütmeye Yönelen Japonya, 48,5 Milyar Dolar Hedefliyor!

Asya’nın güçlü ekonomilerinden Japonya’nın 2020 yılı için oluşturduğu bütçe tasarısı Bakanlar Kurulu tarafından onay aldı. Japon haber ajansı Kyodo’nun haberine göre, Japonya önümüzdeki yıl savunma sektörüne yaptığı harcamaları %1,1 oranında artırarak yaklaşık 48,5 milyar dolara denk gelen 5 trilyon 310 milyar yene çıkarmayı hedefliyor.

Oluşturulan bütçe tasarısında yer alan maddeler kapsamında uzaydaki savunma sistemi gücünün artırılması için 460 milyon dolar ya da 50,6 milyar yen harcama yapılmasına karar verildi. Ülkenin siber güvenlik kaydını artırmak için yapılan harcama tutarı ise 25,6 milyar yen ya da yaklaşık 230 milyon dolar olacak.

Japon hükümeti tarafından düşman saldırılarının önüne geçmek ve sinyal sistemlerini bozmak üzere yeni bir elektronik harp uçağı geliştirilmesi için 140 milyon dolar ya da 15 milyar yen tutarında bütçe ayrıldı.

Japon Hükümeti Bütçe AyırdıBütçe tasarısında Japon Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan Lockheed Martin üretimi F-16 model savaş uçaklarının bir çeşidi olan F-2 savaş uçaklarını yerine geçebilecek kapasitede bir savaş uçağı üretimi için ise 260 milyon dolar ya da 28 milyar yen tutarında pay ayrılacağı belirtildi. Söz konusu bu tasarımın Amerikan ve İngiliz şirketlerinin ortaklığı aracılığıyla geliştirileceği öğrenildi.

Bununla birlikte yeni oluşturulan F-35 savaş uçaklarının Japonya’da montaj edilen F-35A modelleri için parça alımına da 260 milyon dolar ya da 28 milyar yen ayrılacağı da tasarıda belirtilen maddeler arasındaydı. Kısa mesafede kullanılmak üzere geliştirilen F-35B türü uçaklardan ise 730 milyon dolar karşılığında 6 adet satın alınabileceği aktarıldı.

F-35B türü savaş uçaklarının helikopter gemilerinde kullanımını mümkün kılmak adına gemi modernizasyon faaliyetlerine 2020 yılında 28 milyon dolar ya da 3,1 milyar yen tutarında bütçe ayrılacağı açıklandı.

F-35B Savaş UçaklarıTasarıda tahmin yürütülen bir detay ise dikkat çekti. Bu tahmin, Kuzey Kore’den Japonya’ya fırlatılması muhtemel olan füze tehdidine karşı Amerikan yapımı füze savunma sistemi rampalarına destek verilebileceğine yönelikti. Söz konusu bu rampaların iyileştirilmesi için ayrılan bütçe ise 120 milyon dolar ya da 12,9 milyar yen oldu.

Öte yandan ülkenin savunma bütçesi Başbakan Abe Şinzo’nun koltuğa oturduğu günden bu yana 8 yıl boyunca artış kaydetti. 2013’ten bu yana harcanan bütçeler ise tarihin en yüksek savunma harcamaları olarak kayıtlara geçmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum