Yatırım yapmaya başla!

Rivian Görülmemiş Projesi EV Kamyonet R1T’yi Tanıttı!

Amerikalı şirket Rivian, "stadyum ışıklı" yeni elektrikli kamyonetini tanıttı!
Rivian Görülmemiş Projesi EV Kamyonet R1T’yi Tanıttı!

2009 yılında çalışmalarına başlayan Rivian, otomotiv araştırma ve geliştirme şirketidir. Birkaç kez isim değiştirmesinden sonra son şeklini alan Amerikalı şirketin sahibi 1983 doğumlu RJ Scaringe‘dir. Günümüzün eksiklikleri tamamlanmaya çalışılıyor. Sedan ve kamyon gibi alanlarda elektriğin gücü keşfedilmiş, pick-up sınıfında önemli bir çıkış olmamıştı.

Hatırlarsanız bu yönde Workhorse’un EV W-15 kamyonet çalışması olmuştu. Ayrı bir segmentin başladığı söylense de Rivian sadece kamyonetlerin elektriklenmesini sağlayacak.

Rivian’ın R1T’si çok mu farklı? Bizce biraz enterasan!

Aracın ön kısmı sadece ışıklardan oluşmuş gibi. Çoğu parçasında dikdörtgen şekiller hakim. Hangi kısmında Led hangi kısmında normal far kullanıldığını kestirmek biraz zor.

Dik aydınlatmaların şekli mobil telefonlarımızın arka kapağına monteli kamera ışık çıkıntısına benziyor. Anladığımız ve görsellerde gördüğümüz kadarıyla aydınlatmanın orta kısmı farklı renklere dönüşe biliyor.

Kare hatlardan oluşturulan R1T, her açıdan havalı duruyor.

Elektrikli kamyonetin hatlarına baktığımız zaman Amerikan stillerini görmek mümkün. Belki şu an için R1T’nin çok konsept durduğunu söyleyenler olacaktır. Bize göre abartılı duran bir öge yok!

Düz hatlara sahip Rivian R1T’nin bir Toyota Hilux veya Ford Ranger’a göre biraz daha sade işçiliğe sahip olduğu söylenebilir. Yaptığımız yorum sadece profil kısmı için geçerli.

Kimse de olmayan ne var diye baktığımızda ise; arka kapı ile çamurluklar arasında kalan kapağın ardında bir gizli bölme yapılmış. Yani çadır veya olta gibi bazı eşyaları o kısmında saklamamız mümkün.

RJ Scaringe ilgiyi, EV motorlarla değil verdiği şekillerle almak istemiş.

Atletik yapıya sahip R1T elektrikli kamyonetin arka kısmı da uzun Ledli stop farlarla oluşturulmuş. Tampon kısmının yukarı açılı durması, arazi şartlarında da geçiş yapılacak kısımlarda rahat ettirebilir!

R1T’nin yol şartlarına dair çalışmaları da ilgimizi çekiyor.

R1T’ye verilen önde çift salıncak, arkada çok nokta ve bunlara ek havalı süspansiyon sayesinde araç normalden çok fazla derin sulardan geçebilecek.

Kokpit son derece özel işlemelerle hazırlanmış.

R1T cüretkar bir iç mekana sahip. Direksiyonu logosundan dolayı Renault zannettik. Aracın dış kısmı aşırı sportif ele alınırken, kokpitte bu hava ahşapla biraz ağırlaştırılmış. Aşırı kaliteli gözüküyor.

Ahşabın kaliteli bakışları bir yana orta kısma konumlandırılan ekranın büyüklüğü tam olarak 15.6 inç. Dijital gösterge paneli ise 12.3 ebatlarında.

Rivian R1T’nin motor özelliklerinde önce bazı yüksek teknolojik özelliklerinde bahsedelim.

Aracın etrafı kameralarla dolu olacak. Radar ve lidar sensörler ise sizin otonom sürüşünüze hazırlık yapacak. Ultrasonik bir işletim sistemi ile yüksek tanımlı haritalar R1T’nin standart özellikleri arasında olacak.

Karizmatik kamyonetin otoyol kullanımları için “seviye 3″ özerk sürüşle geleceği söylendi. Yani bu bol ışıklı pick-up sadece elektrikli değil aynı zamanda yüksek teknoloji özelliklere de sahip.

R1T’nin elektrik motor özelliklerine dair ilk söylemek istediğimiz bataryalarının 30 dakika içerisinde doldurulabildiği!

Şirket, 3 farklı batarya seçeneği sunacak. Bunlardan ilki 180 kWh – 640 km, 135 kWh – 400 km ve 105 kWh – 368 km menzil sunacak. Aracın dört tekerliğine koyulan bağımsız elektrikli motorları anlık 14.000 nm tork üretiyor. Boyut olarak Nissan Navara’dan daha uzun olan R1T, 5 tonluk bir çekim kapasitesine sahip.

Toplamda 800 ps güç üreten 135 kWh’lık motorun ne kadar sürede hızlanacağını merak edenlere; 3 saniyede bu işi bitiriyor. 7 saniye içerisinde de 160 km/h‘ye ulaşabiliyor.

Rivian’ın sistem olarak Tesla’yı kılavuz almış demek mümkün. Elektrik motorların geliştirilmesi, kokpitin teknolojik unsurları ve seviye 3 otonom sürüş özellikleri, bizi böyle düşünmeye itiyor.

2020’nin sonlarında teslimatları başlayacak R1T’ye 61.500 dolar ücret istenecek. İşlevselliğine baktığımızda fiyat gayet normal. Ortalama olarak Tesla Model X ile yakın fiyatlarda seyrediyor. Peki, dünyanın seri üretime alınacak ilk elektrikli kamyoneti hakkında sizin görüş ve düşünceleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum