Yatırım yapmaya başla!

2020’de Piyasaların Kendi Başına Uçmayı Öğrenmesi Gerekecek

Goldman Sachs, 2020’de piyasaların merkez bankası gevşemesinden yardım almadan kendi başlarına uçmayı öğrenmek zorunda kalacaklarını söyledi.
2020’de Piyasaların Kendi Başına Uçmayı Öğrenmesi Gerekecek

Goldman Sachs, daha iyi bir ekonomi sayesinde faiz oranlarında yukarı doğru hareketlilik, bastırılmış küresel enflasyon ve merkez bankası politikasının gevşememesiyle birlikte gelecek yıl tahvillerde yavru ayı piyasasına işaret etti.

2020 için kapsamlı bir görünümde firmanın stratejistleri, doları düşürecek veya tahviller için büyük bir ayı piyasası ile sonuçlanacak bir küresel büyüme ortamı beklemediklerini bildirdi. Hisse senetleri gibi risk varlıklarının iyi getiriler görmesi gerektiği eklendi.

Goldman raporunda, ABD büyümesi konusunda iyimser olduklarını ancak olgun iş döngüsünün çok yakın vadenin ötesinde mümkün olanı sınırladığını belirtti.

Goldman Tahvil Yavru Ayı Piyasası Aynı zamanda ticaret savaşı ve bir sonraki ABD Kongresi’nin 2017 kurumlar vergisi indirimini geri alma olasılığı dahil pek çok risk olduğunu vurguladı. Bu yıl ile gelecek yıl arasında çok büyük bir fark olacağını dile getiren stratejistler, FED ile diğer büyük merkez bankalarının politikaları değiştirmemesi gerektiğini ve piyasaların kendi kendine uçmayı öğrenmeleri gerekeceğini söyledi.

Sonuçta ABD’de FED, 2019’da üç kez faiz oranını düşürmüştü ki uzmanlar merkez bankasının gevşemesinin ABD hisselerini yaklaşık yüzde 20 artırdığını öngörmüştü. S&P 500’deki kazanç bugüne kadar %24 civarında gerçekleşti.

Goldman, bölgeler arasında orta derecede daha iyi ekonomik ve kazançlı büyüme beklediğini, dolayısıyla iyi riskli varlık getirileri görüleceğini tahmin etti.

Goldman Sachs 2020 Rapor Son zamanlarda piyasalar Brexit ve ticaret savaşı dahil olmak üzere çeşitli riskleri fiyatlandırsa da daha iyi bir büyüme için henüz fiyatlandırmadıklarını kaydetti. Stratejist grubu, döngüsel açıdan hassas varlıkların çeşitliliğinde artış ve döngüsel sektörlerin özkaynaklar ve kredilerde daha iyi performans göstermesini beklediklerini aktardı.

Çinli politika yapıcıların ekonomilerine büyük bir teşvik sağlamalarını beklemeyen Goldman, bununla birlikte yavaşlamayı durdurmaya çalışacaklarını öne sürdü. Avrupa’nın toparlanması içinse düşük güven bildirdi. “Dolayısıyla küresel ekonomi konusunda temkinli bir şekilde iyimser olsak da önümüzdeki yıl sadece ılımlı şekilde daha yüksek 10 yıllık Hazine getirileri öngörüyoruz” dedi.

Seçim belirsizliğine de değinen Goldman; “Demokratlar liderliğinde birleşik bir hükümet olmazsa ABD vergi politikası muhtemelen en az 2023’e kadar değişmeden kalacaktır. Fakat eğer çoğunluk senatoda yer değiştirirse, ABD portföy stratejistlerimiz, etkili kurumlar vergisi oranındaki her 1 puanlık değişimin, S&P 500 EPS’de kabaca yüzde 1’lik bir değişime yol açacağını tahmin ediyor.” dedi.

Politika belirsizliği önemli ölçüde artarsa da bunun kazanç beklentilerinde düşüşe yol açabileceğini ve S&P 500’de ileriye dönük fiyat/kazanç oranını düşürebileceğini aktardı. Sağlık hizmetleri gibi mevzuata karşı en savunmasız olan sektörlerin dalgalanmalarla karşılaşacağını ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum