Yatırım yapmaya başla!

Lexus, Safety+ Güvenlik Sistemlerini 2020 Model Yılı Araçlarında Standartlaştırıyor

Japon Lexus, günümüzdeki tüm sürücü asistanları ve gelişmiş güvenlik özelliklerini modellerinde Safety+ adı altında standartlaştırıyor.
Lexus, Safety+ Güvenlik Sistemlerini 2020 Model Yılı Araçlarında Standartlaştırıyor

Araçlarımızdaki güvenlik unsurları milyonlarca sürücü ve yolcunun can sağlığı için çıktığı gibi, geliştirilmeleri de bitmiyor. 70’lerde tanıştığımız ABS fren sisteminden sonra 80’li yıllarda Mercedes ile gelen hava yastığı teknolojisi üzerine çok şeyler eklendi. İlk önce airbaglerin araç içerisindeki sayısı artırıldı. Sonrasında ABS’lere destek üniteler eklendi ve ESP gibi kayma önleyici özellikler dahil edildi.

Sinyalizasyona geçişlerde araçlara verilen sensör ve radarlar sayesinde orta seviyedeki bir yapay zeka ile tehlikeyi, araç sizden önce tespit ediyor. Toyota grubunun Amerikalı markası Lexus’ta çağımızın en gelişmiş güvenlik ekipmanlarını modellerinde standart yapmak istiyor. İşte Safety+‘ı kapsayan özellikler!

Sürücü asistanı bulutu içerisine toplanan güvenlik ekipmanları, son derece hassas hesaplamalara sahip.

Bahsedeceğimiz Lexus Safety+ G.P’lerini orta sınıf C segment araçlarında da görmemiz artık mümkün. Lexus’larda kurulu sistemin birinci aşamasında yaya algılama bulunuyor. Henüz otomobil X noktasına ulaşmadan önce kızılötesi ışınlar etrafı taramak için gönderiliyor. Değdiği cismin bir şemasını çizerek, onun eylemleri takip ediliyor. Olası çarpışma olmadan önce araç ilk önce sürücüden tepki bekliyor. Milisaniyelik gelişen durumda bir şey yapılmadığını fark eden Lexus modeli, otomatik frenleme ve çarpışma önleyici sistemlerini bağımsız şekilde devreye alıyor.

Etrafı yüksek çözünürlüklü kameralarla çevrili olacak Lexus’ların şerit içerisinde de durması profesyonelce sağlanmaya çalışılacak. Kameralar şerit çizgilerini tanıyarak orta doğruda gitmeye çalışır. Eğer ki kayma tespit edilmesi durumunda sürücü sesli ve görsel uyarılır. Yine tepki olmadığı sürüce araç kendini otomatik moda alarak olması gereken beyaz çizgi aralığına kendisini yerleştirecek.

Lexus araç güvenlik Safety+’ın içerisinde Dinamik Radar Seyir Kontrolü de dahil. Önünüzdeki aracı güvenli takip ve trafik akışında hız otomatik olarak ayarlanarak, aynı anda radar ve kameralar sürücüyü bir nevi saf dışı bırakır.

Uzun huzmeli farlar, karanlık yol koşullarında yol boş olduğu zamanlarda sizin için uzun farları açarak görüş mesafesini uzatır. Sürekli far koluna müdahale etmemek adına karşıdan araç geldiği zaman kısa moda geçiş yapacaktır.

Lexus’un tek amacı Safety+ ile standartlaşan güvenlik ekipmanları sayesinde çarpışma olmayan bir dünya istemesinden. Hesaplamalara göre Japon şirket 2017 yılında 6.5 milyon kaza olduğunu ve bunların aslında bu ekipmanla önlenebileceğini söyledi. Lexus’ta aynı bir Volvo ve Mercedes gibi insan sağlığı üzerine çok yatırım şirketlerden birisidir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum