Yatırım yapmaya başla!

2020 Yılında Kamunun Enerji Sektörüne Yapacağı Yatırım 14 Milyar Liraya Dayanacak

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında, kamunun enerji sektörüne önümüzdeki yıl içinde yapacağı yatırım tutarı 13 milyar 864 milyon liraya işaret ediyor.
2020 Yılında Kamunun Enerji Sektörüne Yapacağı Yatırım 14 Milyar Liraya Dayanacak

Türkiye 2020 yılı içinde enerji sektörüne yüksek miktarlarda yatırım yapmayı hedefliyor. Aralarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) deniz ruhsat sahaları da bulunmak üzere önümüzdeki yıl petrol ve gazda 5 deniz sondajını hayata geçirmeyi planlayan Türkiye, bu sayede sektöre önemli katkılar sağlayacak gibi görünüyor.

“2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı”nın içerdiği enerji ve madencilik sektörü planları incelendiğinde, Türkiye’nin 2020 yılındaki elektrik talebinin 329,6 milyar kilovatsaate çıkacağı öngörülüyor. 2019 yılı için elektrik talebi ise 315,2 milyar kilovatsaat olarak belirlendiği bilgisine ulaşıldı.

Planlarda elektrik üretimindeki doğal gaz payları da incelendi. Buna göre 2019’da %29,5 olacağı tahmin edilen elektrikteki doğal gaz payının önümüzdeki yıl %27,2 seviyesine gerileyeceği düşünülüyor.

Elektrik ÜretimiBunun yanı sıra yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payının ise önümüzdeki yıl %36,4 seviyesine çıkabileceği de planda yer alan tahminler arasında bulunuyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrikteki payının artırılması hedefleniyor ve bu kapsamda da yeni bir modelin hayata geçirilmesi planlanıyor. Mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) projeleri adı altında yürütülecek söz konusu bu faaliyetlerle payın artırılacağı düşünülüyor.

Ayrıca Türkiye’de görünür linyit rezervinin de artırılarak 19,3 milyar dolara çıkacağı düşünülüyor. Elektrik üretiminde yerli kömür kullanımının payını artırma kapsamında Eskişehir-Alpu, Trakya-Ergene, Afyon- Dinar, Afşin-Elbistan ve Karapınar-Ayrancı sahalarında santral kurma çalışmaları başlatılacak.

Bunun öncesinde gerçekleştirilecek ihalelerden önce kaynak ve rezerv raporları konusunda çalışmalar yapılacak. 2020 yılında Eskişehir-Alpu sahasında rezerv çalışmaları kapsamında 60 bin metrelik sondaj inşa edilecek.

Türkiye ekonomisine kazandırılması amaçlanan yeni maden sahalarıyla birlikte 2020 yılında madencilik sektörü ihracatının 5,2 milyar dolara yükseleceği öngörülüyor.

Madencilik Sektörü İhracatı YükselecekYapılan bu artış sayesinde, madencilikten elde edilen katma değerin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya (GSYİH) oranının da %1,05 olması planlanıyor. Söz konusu bu rakam 2019 yılı için %1,02’ye işaret ediyordu. Madencilik sektöründe 2020 yılı için planlanan kamu yatırım tutarı 3 milyar 572 milyon lira swviyesinde belirlendi.

Mersin’in Gülnar ilçesinde bulunan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ilk ünitesinin 2023 yılında, diğer ünitelerinin ise birer yıl arayla olmak üzere 2026 yılı sonuna kadar işletme bünyesine geçirilmesi planlanıyor. Temel enerji kaynaklarımızdan doğal gazın ise kaynaklarının ve ülke güzergahlarının artırılması hedefleniyor.

Bunun için yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitesi (FSRU) Saros Körfezi’nde devreye alınacak, ardından test ve kabul işlemleri tamamlanacak. Bu işlemlerin ardından FSRU’nun iletişim şebekesine bağlantısına ilişkin sözleşme imzalanacak ve yapım programının izlenmesi için harekete geçilecek.

Türkiye’nin 2020’de gerçekleştireceği öngörülen 5 sondaj kapsamında 3 bin kilometre iki boyutlu ev 20 bin 707 kilometre üç boyutlu olmak üzere sismik arama faaliyetlerinin devam ettirileceği belirlenen diğer amaçlar arasında bulunuyor.

Ayrıca bu program kapsamında kaya ve metan gazında da araştırma faaliyetlerini kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Bu alanda geleneksel olmayan 5 adet kuyu açılacak. Öte yandan program kapsamında kamu tarafından Türkiye’nin enerji sektörüne 13 milyar 864 milyon liralık yatırım yapmasıyla birlikte enerji, önümüzdeki yıl ulaştırmanın ardından “en fazla kamu yatırımı alan sektör” olarak 2. sırada yer alacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum