Yatırım yapmaya başla!

2020 için İyimserlik Artarken Çin Sanayi Şirketlerinin Kârı Kasım’da Yükseldi

Çin’in sanayi şirketlerindeki kârlar Kasım ayında bir önceki yıla göre yüzde 5.4 artarak 593.9 milyar yuana yükseldi.
2020 için İyimserlik Artarken Çin Sanayi Şirketlerinin Kârı Kasım’da Yükseldi

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre Çin’in sanayi şirketlerindeki kârlar Kasım ayında bir önceki yıla göre yüzde 5.4 artarak 593.9 milyar yuana yükseldi.

Çin’in sanayi işletmelerindeki kârlılığın Kasım ayında önemli ölçüde iyileşmesi, ekonomistlere gelecek yıl Çin beklentileri konusunda iyimser olmak için bir neden daha verdi. Sanayi işletmelerinde birleşik kârların Kasım ayında bir önceki yıla göre yüzde 5.4 artması, Ekim ayındaki yıllık bazda yüzde 9.9’luk düşüşten keskin bir toparlanmayı temsil etti.

Özel sanayi işletmelerinde kâr yüzde 14.7 artarken bu da hükümetin daha fazla destek sağlama çabalarının ortasında sektör için önemli bir artışı gösterdi.

 Çin Büyüme 2020 Beklenti İyimserlik Artıyor Öte yandan, kamu iktisadi teşebbüslerinde kâr yüzde 0.6 oranında artarak, aylardır süren gerilemeyi tersine çevirdi. İlk 11 ayda, Çin’deki sanayi kârları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.1 düştü ancak bu 10 aylık yüzde 2.9’luk orana göre iyileşme gösterdi.

Gelişme, ülkenin sanayi üretimindeki geniş tabanlı toparlanma ile uyumlu geldi ki bunların hepsi, ekonomistler arasında Çin’in 2020 büyüme beklentisi ile ilgili artan iyimserliği destekledi.

ABD ile geçici bir ticaret anlaşması yapılması da önümüzdeki yıl için güveni artırdı.

 Çin Sanayi Şirketlerinin Kârı Kasım'da YükseldiMaliye Bakanlığı’na bağlı bir düşünce kuruluşu olan Çin Mali Bilimler Akademisi’nin Başkanı Liu Shangxi, anlaşmanın belirsizliği azalttığını söyledi.

Huatai Securities’in baş ekonomisti Li Chao DA endüstriyel kârlılığın 2020’de istikrarlı olacağını not etti. “Pekin’in büyümeyi istikrara kavuşturmaya ilişkin net bir mesaj göndermesinin ardından hammadde ve ekipman üretimi dördüncü çeyrekte hız kazandı. 2020’de kârlılık konusunda karamsar olmaya gerek yok.”

İyimserliğe rağmen bazı uzmanlar ise ekonomik zayıflık endişelerinin devam ettiğini vurguluyor. Nomura ekonomistleri Jian Wang ve Ting Lu, endüstriyel kâr büyümesindeki artışın, güçlü büyüme rüzgarları ve gelecekteki ABD-Çin ticaret ilişkilerini çevreleyen yüksek derecede belirsizlik nedeniyle kısa ömürlü olabileceğini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum