Yatırım yapmaya başla!

Milyar Dolarlık Dev Projeler! 2020’de Dünya Şehirleri Nasıl Görünecek?

İstanbul da dahil birçok büyük şehir büyük bir dönüşüme doğru yol alıyor. Peki, milyar dolarlık dev projelerle dünya şehirleri gelecekte nasıl görünecekler?
Milyar Dolarlık Dev Projeler! 2020’de Dünya Şehirleri Nasıl Görünecek?

Dünya hızla kentleşmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler bünyesindeki şehirlerde yaşayan insan sayısının ise 2050 yılına kadar 2 katına çıkarak, 6.5 milyar insana ulaşabileceği tahmin ediliyor. Kısacası dev metropollere sığamaz hale geliyoruz. Artış gösteren nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde; parklar, okullar, metrolar ve daha birçok kamu alanları inşa ediliyor.

Böylece dev şehirler büyük bir dönüşümün içerisine doğru sürükleniyorlar. Milyonlarca insana ev sahipliği yapan dünya şehirlerinin, sadece 10 yıl içerisinde bugünkünden oldukça farklı görünecekleri belirtiliyor. Şehir başına yaklaşık 8 milyar dolara mal olacak bu dönüşümleri huzurlarınıza getiriyoruz.

Paris – Fransa

Paris - Fransa2016 yılında Paris şehrinin kuzeyinde, 8.6 milyon metrekarelik Europa City adında karma kullanımlı küçük bir şehrin inşasına başlanıldı. Danimarkalı Bjarke Ingels Group şirketi tarafından tasarlanan bu dev yapı birçok evi, marketi ve restoranı bünyesinde barındıracak.

Ayrıca plazalar, yapay kayak pisti, açık yürüyüş yolları, yeni ulaşım sistemi ve golf sahasıyla donatılacak olan Europa City için tamı tamına 3.4 milyar dolar harcanacak. Paris’in banliyösü Triangle de Gonesse bölgesine inşa edilecek bu yapı 2024 yılında kullanıma açılacak.

İstanbul – Türkiye

İstanbul - TürkiyeTamı tamına 8.000 yıllık tarihi bir şehir olan İstanbul, New City İstanbul projesiyle yeni bir yüze kavuşacak. The Daily Sabah gazetesinin haberine göre; 2016 Nisan’ında Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un merkezine yedi rezidanstan oluşan yaklaşık 50.000 konut inşa etmeye karar verdi.

İstanbul Yeni HavalimanıTam 93.6 milyon metrekarelik eski bir askeri bölgeye inşa edileceği belirtilen bu “yeni şehir”; Emaar Square Mall alışveriş merkezini, 6.200 araçlık yer altı garajını, 26.9 milyon metrekarelik parkın yanı sıra sinema salonu, buz pateni pisti, dünyanın en büyük ve en pahalısı seçilen İstanbul 3. Havalimanı’nı da bünyesinde barındıracak. Sadece 2018 yılında açılması beklenen havalimanının maliyeti 6 milyar doların üzerinde olacak.

New York – ABD

New York - ABD2001 yılında yaşanan 11 Eylül saldırılarından bu yana, İkiz Kuleler’i ve çevresini kapsayan Manhattan bölgesinde 16 dönümlük bir alanın yeniden inşa çalışmaları devam ediyor.

Temmuz 2017 itibariyle bu alana; Özgürlük Kulesi (Freedom Tower) olarak da bilinen One Dünya Ticaret Merkezi’nin yanı sıra toplamda 12 adet Dünya Ticaret Merkezi, 9 Eylül Müzesi, bir alışveriş merkezi ve bir de park inşa edileceği belirtiliyor. Bu düzenlemenin ise 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

Şanghay – Çin

Şanghay - Çin2020 yılında tamamlanması beklenen Todtown adındaki bu yeni karma kullanımlı yapı, Şanghay şehrinin Minhang bölgesine inşa edilecek. InHabitat’a göre; toplamda 1.000 dairenin, 1.3 milyon metrekarelik alışveriş merkezinin, 580.000 metrekarelik ticaret bölgesinin, 1.5 milyon metrekare ofis alanının, 53.000 metrekarelik ise kültür merkezinin bulunacağı bu “küçük” şehir, Şanghay’ın yeni yüzlerinden biri olacak.

Chicago merkezli mimarlık şirketi Goettsch Partners ve Hong Kong merkezli Lead 8 tarafından yapımına 2014 yılında başlanan Todtown’ın maliyetinin ise 1.5 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Kahire – Mısır

Kahire - MısırArap dünyasının ve Afrika’nın en büyük şehri olan Kahire’nin batısına, 21 adet 435.000 metrekarelik yapı inşa edilmesi planlanıyor. 5 milyon insanı bünyesinde barındıracağı belirtilen bu yapılar, Çinli girişimciler tarafından finanse ediliyor.

Çinli girişimcilerin 20 milyar dolarlık yatırım yaptıkları New Cairo Capital projesinde, 1.250 adet cami ve kilise, 5.000 kişilik konferans merkezi, 2.000 okul, 600’den fazla sağlık merkezi ve dünyanın en büyük parkının yer alacağı belirtiliyor.

İnşasına 2015 yılında başlanan ve 2022 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. Ayrıca Mısır İmar ve İskan Bakanı Mostafa Madbouly; BBC’ye vermiş olduğu röportajda, bu projenin toplamda 45 milyar dolara mal olacağını açıklıyor.

Londra – İngiltere

Londra - İngiltereLondra’nın ikonik yapılarından olan Battersea Güç İstasyonu, 16.5 milyar dolara yenilenecek. Proje dahilinde bu alanda; daireler, oteller, ofisler ve ticari kompleksler yer alacak. Yedi aşamada tamamlanması planlanan ve inşasına 2014 yılında başlanan bu projenin, 2025’te bitirilmesi bekleniyor.

Tokyo – Japonya

Tokyo - Japonya2020 Yaz Olimpiyatları’na hazırlanan Tokyo şehri tamamıyla yenilenecek gibi görünüyor. 2020 yılına kadar şehirde en az 45 yeni gökdelenin inşa edileceği ve önümüzdeki 3 yıl içerisinde bu sayının daha da artabileceği belirtiliyor. Multi milyar dolarlık Shibuya Station Area Redevelopment projesinin bütünüyle bitirilmesinin 2027 yılını bulabileceği tahmin ediliyor.

Sao Paulo -Brezilya

Sao Paulo -Brezilya2014’te, 20 yıl içerisinde Sau Paulo şehrini dramatik bir şekilde değiştirecek yeni bir dev proje açıklandı. Mevcut park alanlarının azaltılması planlanan bu projede, yeni konutlar, bisiklet ve taşıt yolları inşa edilecek.

Şu an için 500.000 adetlik bir konut sıkıntısı yaşayan Sao Paulo şehri sakinleri, “korteks” adı verilen; beton ve demirden oluşmuş mahzenlerde yaşıyorlar. Yeni projeye göre; 2030 yılına kadar 240.000’i uygun maliyetli, toplamda 717.000 konut inşa edilecek.

Peki, sizce milyarlarca dolara mal olan bu dönüşümlerle dünya metropolleri çok daha yaşanabilir hale gelebilecekler mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum