Yatırım yapmaya başla!

Land Rover, Aracın Dış Ortamda Kontrol Edilebileceği 3D Scout Teknolojisini Getiriyor

Land Rover mühendisleri tamamen yeni uzaktan kontrol özelliği hakkında bilgiler verdi!
Land Rover, Aracın Dış Ortamda Kontrol Edilebileceği 3D Scout Teknolojisini Getiriyor

Araç teknolojilerinde mühendisler düşünce tarzlarını daha farklı yerlere çekerek, kötü şartları ortadan kaldırmanın peşine düştüler. Otonom sürüş teknikleri üzerinde bir hayli çalışan JLR’nin 2020 Defender’e koymak istediği son uzaktan kumanda teknolojisinden söz edildi. Arazi koşulları veya off road denilince zorluk, heyecan ve macera gibi sözcüler aklımıza gelir.

Her ne kadar da heyecanlı olsa da sonucunda bir yerde kapana kısılma olasılığınız her dakika sizinle beraber geliyor. Oluşumundan bu zamana kadar arazi araçlarıyla dünyada yer alan Land Rover, yarı özerk sistem üzerine kurulu bir özelliğini Defender’da düşünüyor. İşte detaylar;

Uzaktan kumanda teknolojisi, sürücüsünün aracını dışarıda yönlendirmesini sağlayacak.

Land Rover 3D Scout ÖzelliğiJLR her defasında yeni Def’in eskisine göre kat kat yetenekli olacağını söylemişti. Bunun ispatları yavaş yavaş gelmekte. Ürün mühendisi Stuart Frith’in “çok iyi bir fikir” olarak lanse ettiği uzaktan kumanda özelliğinin mevcut sensörleri, kameraları ve işlem gücünü kullanarak yapılacak bir gelişim olduğunu söyledi.

Sözlerine “Araba, mimarisi açısından bunu yapabiliyor. Defender bunun için teknolojiye hazır.” şeklinde devam eden Frith, uzaktan kumanda teknolojisinin daha öncesinden testlerinin yapıldığını bildirdi. Aslında Mayıs ayında sizlerle paylaştığımız Cortex adlı arazide otonom sürüş özelliğinin Defender’e aktarılacağını öğrenmiş olduk.

Mühendisler 3D Scout özelliğini prototipler üzerinde çalıştırmış.

Land Rover 3D Scout Uzaktan Yönetim ÖzelliğiFrith, arabayı dışarıdan kontrol edebilmenin ve birisinin sizi tespit etmesine gerek kalmadan tekerleklerin dikkatli bir şekilde yerleştirilmesine olanak sağlamanın net avantajları olduğunu söylüyor. Diyelim ki arazide bir noktada sıkıştınız ve tek başınasınız. Anahtara entegre izleme ve yönetim sistemi sayesinde alan çevresinde kendi kontrollerinizi yaparak, aracı dışarıdan hareket ettirebileceksiniz.

3D Scout teknolojisi, arabanın uzak mesafeden sanal bir görüntüsünü elde etmesini sağlar. Arabanın yakın çevresi hakkında ek bilgi sağlayarak, zor koşullardan kolay kurtulma hedefleniyor. Land Rover ilk olarak Avustralya’ya gönderilecek modellerde bunun standart olacağını söyledi.

Hemen olacağından şüpheliyiz çünkü marka mevzuatın uzaktan kumanda teknolojisinin yapmaları için hazır olmadığını söylediler. Giyilebilir bir özel anahtarın geliştirilmesi gerektiği ve bunun da ayrı bir deneme yönteminden geçmesi gerektiğini söylüyorlar.

3D Scout, seyahatinizi aynı macera kameraları gibi YouTube kanalına atılacak cinsten kaydedecek.

Land Rover’ın çeşitli bölgelerine yerleştirilmiş 4 dahili kamera her anınızı, aracın geçtiği milimetrik noktaları kayıt altına alacak. Aynı bir drone gibi! Frith, “Prensipte bunu yapabilirsin. Her şey ne kadar veri toplayacağımıza ve bant genişliğine bağlı. Şu anda böyle bir özelliğin buluta akış gerektireceğini (telefonun menzilinin olmadığı yerlerde Avustralya’nın en büyük parçalarında ufak bir sorun) Gemide hafıza tesisi yok.” dedi.

Sonuç odaklı baktığımızda bataklıklardan kurtaracak özelliğin günümüz koşullarına göre harika bir düşünce olduğunu söylememiz mümkün. Otonom sürüş teknolojisini araziye katmanın İngiliz markanın inovatif düşüncelerin boyutlarının sınırsız olduğunu gösteriyor. Land Rover’ın anlattığımız 3D Scout özelliği hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum