Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

2020’de Büyüyen Çin İhracatı, 2021’de Gücünü Artıracak

Çin’in Covid-19’a rağmen 2020’yi ticaret açısından iyi tamamladığı belirtilirken 2021’e ilişkin iyimser tahminler geldi. Detaylar aşağıda;
2020’de Büyüyen Çin İhracatı, 2021’de Gücünü Artıracak

Çin’in bugün açıkladığı 2020 yılına ait son ticaret verileri beklentilerin üzerinde geldi. Veriler üzerine yayımlanan ING notu, Çin ihracatının, diğer ihracata yönelik ekonomilerden pazar payı alarak 2020’de büyüdüğünü vurgulayarak iyimser tahminlerde bulundu.

Diğer ihracat ekonomilerinin daha güçlü bir 2021 geçirmesi muhtemel olsa da küresel iyileşmenin Çin’in ihracat büyümesini desteklemesi gerektiği söylendi. Birinci aşamadaki ticaret anlaşmasıyla desteklenen ithalatın da toparlanabileceği eklendi.

Teknoloji alanında süper güç olmayı amaçlayan Çin’in teknoloji ihracatlarının joker kartı olmaya devam ettiği de belirtildi.
Çin Aylık Ticaret Büyümesi Aralık 2020
Kaynak: SCMP

Çin’in ihracatı 2020’de %3,5 artarken ithalat %1,1 daraldı. Nota göre Covid’in dünya çapında mal ve hizmetlere olan talebi ve dünya çapındaki nakliye hizmetlerini aksattığı düşünüldüğünde bu fena değil.

İhracat kategorileri arasında en yüksek büyüme oranına sahip olanlar Covid ile ilgiliydi. Örneğin, tıbbi cihazlar (2020’de %41), tekstil ürünleri (Kişisel koruyucu ekipman için %29) ve ev aletleri (+%4) arttı. 211 milyar dolarla en yüksek ihracat değeri olan otomatik makine ve parçalar, bir yıl öncesine göre %11 arttı.

Bu, bazı Çinli teknoloji şirketlerinin ürünlerini büyük pazarlara, özellikle de ABD’ye satmasının yasaklandığı düşünüldüğünde iyi bir sonuçtu. İthalat ürüne göre değişiklik gösterirken birinci aşama ticaret anlaşması kapsamındaki ürünler güçlü bir şekilde büyüdü.

Et (2020’de +%59), soya fasulyesi (+%12) örnek gösterildi. Covid uluslararası seyahat ve harcamaları sınırlandırdı ve kozmetik ithalatında %29,4 oranında bir sıçrama ile sonuçlandı.

2020 yılının en büyük ithalat kalemi olan iç talebe olduğu kadar ihracata da hizmet eden entegre devre ithalatı, yıl içinde %14,6 büyüdü.
Çin İthalat 2020 Aralık
Kaynak: Trading Economics

Küresel aşılama ilerledikçe Covid’in azalması ve küresel ekonominin 2021’de kısmen iyileşmesini beklediklerini belirten ING notu, ticaretin de bu toparlanmayı takip edeceğini aktardı.

Aynı zamanda diğer Asya ihracat ekonomileri de toparlanacakken bazı ihracat siparişleri Çin’den bölgedeki diğer ekonomilere kayacak. Bununla birlikte, küresel ihracat pastası büyüdükçe, 2021’de Çin’den yapılan ihracatta hala net büyüme beklendiği kaydedildi.

2021’de ithalatın da pozitif büyümeye dönmesi beklenirken en büyük iki etkenin birinci aşama ticaret anlaşması ve küresel iyileşme olacağı söylendi. İhracatta rekabet gücü, güçlü yuandan etkilenmemeliyken bunun Çinli ihracatçılar için en zorlayıcı faktör olmayacağı dile getirildi.

Çünkü diğer Asya ekonomileri de para birimlerinin değerlendiğini görüyor. Dolayısıyla bölgesel ihracat rekabet gücü açısından döviz kuru en önemli faktör olarak öne sürülmedi. Dolar karşısında daha güçlü bir yuan olacağı konusunda fikir birliği devam ettiği için Çinli ihracatçılar dolar veya euro gelirlerini korumaya daha istekli olacaklar. USD/CNY’nin 2021 sonunda 6,20’ye ulaşacağı tahmin edildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum