2020’de Büyüyecek Sayılı Ekonomilerden Tayvan için %1 Artış Tahmin Edildi

Nesrin Bayraktar

JPMorgan ekonomistleri, Tayvan ekonomisi için 2020’de büyümeye işaret ederek ülkenin yılı pozitif rakamla tamamlamasının beklendiğini söyledi.

PARAM OLSA ŞURAYA
YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME!
100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!
(Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Pandemi küresel ekonomiyi eşi benzeri görülmeyen düşük seviyelere sürüklerken, çok az ülke için iyimser yorumlar ya da büyüme tahminleri görülüyor.

Tayvan da işte bu nadir ekonomiler arasında yer alıyor. Şimdiye kadar birçok farklı kurum tarafından büyüme tahmini yükseltilen Tayvan, bazı ekonomistlere göre 2020’yi iyi bir sonuçla tamamlayacak ekonomilerden bir tanesi.

JPMorgan’daki ekonomi araştırmacıları da Tayvan için benzer şekilde olumlu yorumlarıyla gündeme geldi.

Uzmanlara göre küresel ekonominin çoğu hala çalkantılı olsa da Asya’nın bazı bölgelerinde konaklama ve turizm sektörlerine verilen zarar, teknoloji ürünlerine olan talebin artmasıyla telafi edildi.

Quartz’ın haberine göre bu artış imalatın neredeyse ABD’nin aynısı olduğu Tayvan’da özellikle güçlü. Ülke ekonomisi, 5G sunucularına ve yapay zekaya güç veren teknoloji talebinden yararlanıyor ve bu durum dünya çapında uzaktan eğitim ve evden çalışma eğilimleri ile hız kazandı.

JPMorgan’a göre genişlemesi beklenen çok az ekonomiden biri olan Tayvan GSYİH’si bu yıl yüzde 1 büyüme kaydedecek. Bu arada ABD ve Alman ekonomilerinin %4’ten fazla küçüleceği tahmin edilirken, Fransa ve İngiltere ekonomilerinin %8’den fazla daralabileceği söylendi.

JPMorgan ekonomistleri; “Tayvan, küresel bir salgının meydana geldiğine dair bile yetersiz bulgularla öne çıkıyor” dedi.
Kaynak: Quartz

Öte yandan bugün Tayland Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ekonominin bu yıl, hükümetin teşvik tedbirlerinin de yardımıyla önceden tahmin edilen yüzde 8,5’lik rekor seviyeden daha az küçüleceği belirtildi.

Maliye Bakanlığı’ndan Lavaron Sangsnit, küçülmenin merkez bankasının yüzde 7,8’lik bir daralma için yaptığı son tahmininden daha az olabileceğini dile getirdi.

DBS Tayvan için Büyüme Tahminini İki Önemli Gerekçeyle Yükseltti

İlaveten Kabine bugün bu yılın son çeyreğinde ekonomiye 2,56 milyar ABD doları enjekte etmesi beklenen önlemleri onayladı.

Tayland’daki son koronavirüs tablosuna baktığımızda ise karşımıza 3559 toplam vaka ve 59 ölüm bilançosu çıkıyor. Yeni günlük vakalar Mart ve Nisan aylarındaki zirvelere kıyasla çok düşük seviyelerde. 28 Eylül’deki yeni vaka sayısı 22.

Ekonomi


#Ekonomi kategorisini keşfet
Özbekistan Yatırımını Duyuran Aksa Enerji Hisseleri Rekora Yükseldi
Singapur V Şekilli Toparlanmaya İlerlese de İş Piyasası için Yol Engebeli
HSBC'nin Fiyat Hedefini 54 TL'ye Çıkardığı Migros Hisseleri Zirveyi Gördü
Dünya Bankası: Tayland Ekonomisi 2 Yılda Toparlanacak
Pfizer-BioNTech Hisseleri Aşı-Mutasyon Gelişmeleriyle Açılış Öncesi Karışık Seyrediyor
Almanya’da Üretici Fiyatları Aralık’ta 11 Aydır İlk Kez Arttı
6 Aylık Bilançoda Zarar Açıklayan Spor Şirketlerinin Hisseleri Düşüşte
Biden’ın Kurtarma Planı ABD Büyümesini %11,4’e Yükseltebilir
Aralık Ayında İmalat Sektörü YD-ÜFE %0,72 Düşüş Gösterdi