Yatırım yapmaya başla!

2020’de Büyüyecek Sayılı Ekonomilerden Tayvan için %1 Artış Tahmin Edildi

JPMorgan ekonomistleri, Tayvan ekonomisi için 2020’de büyümeye işaret ederek ülkenin yılı pozitif rakamla tamamlamasının beklendiğini söyledi.
2020’de Büyüyecek Sayılı Ekonomilerden Tayvan için %1 Artış Tahmin Edildi

Pandemi küresel ekonomiyi eşi benzeri görülmeyen düşük seviyelere sürüklerken, çok az ülke için iyimser yorumlar ya da büyüme tahminleri görülüyor.

Tayvan da işte bu nadir ekonomiler arasında yer alıyor. Şimdiye kadar birçok farklı kurum tarafından büyüme tahmini yükseltilen Tayvan, bazı ekonomistlere göre 2020’yi iyi bir sonuçla tamamlayacak ekonomilerden bir tanesi.

JPMorgan’daki ekonomi araştırmacıları da Tayvan için benzer şekilde olumlu yorumlarıyla gündeme geldi.

Uzmanlara göre küresel ekonominin çoğu hala çalkantılı olsa da Asya’nın bazı bölgelerinde konaklama ve turizm sektörlerine verilen zarar, teknoloji ürünlerine olan talebin artmasıyla telafi edildi.

Quartz’ın haberine göre bu artış imalatın neredeyse ABD’nin aynısı olduğu Tayvan’da özellikle güçlü. Ülke ekonomisi, 5G sunucularına ve yapay zekaya güç veren teknoloji talebinden yararlanıyor ve bu durum dünya çapında uzaktan eğitim ve evden çalışma eğilimleri ile hız kazandı.

JPMorgan’a göre genişlemesi beklenen çok az ekonomiden biri olan Tayvan GSYİH’si bu yıl yüzde 1 büyüme kaydedecek. Bu arada ABD ve Alman ekonomilerinin %4’ten fazla küçüleceği tahmin edilirken, Fransa ve İngiltere ekonomilerinin %8’den fazla daralabileceği söylendi.

JPMorgan ekonomistleri; “Tayvan, küresel bir salgının meydana geldiğine dair bile yetersiz bulgularla öne çıkıyor” dedi.
JPMorgan Tayvan Tahmin
Kaynak: Quartz

Öte yandan bugün Tayland Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ekonominin bu yıl, hükümetin teşvik tedbirlerinin de yardımıyla önceden tahmin edilen yüzde 8,5’lik rekor seviyeden daha az küçüleceği belirtildi.

Maliye Bakanlığı’ndan Lavaron Sangsnit, küçülmenin merkez bankasının yüzde 7,8’lik bir daralma için yaptığı son tahmininden daha az olabileceğini dile getirdi.

İlaveten Kabine bugün bu yılın son çeyreğinde ekonomiye 2,56 milyar ABD doları enjekte etmesi beklenen önlemleri onayladı.

Tayland’daki son koronavirüs tablosuna baktığımızda ise karşımıza 3559 toplam vaka ve 59 ölüm bilançosu çıkıyor. Yeni günlük vakalar Mart ve Nisan aylarındaki zirvelere kıyasla çok düşük seviyelerde. 28 Eylül’deki yeni vaka sayısı 22.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum